Producent rajstop boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Na początku roku firma przestała finansować drużynę futsalową ze Zduńskiej Woli, co doprowadziło do rozwiązania klubu. Później Gatta wniosła do sądu o ustanowienie nadzorcy sanacyjnego, a kilka tygodni temu złożyła w Powiatowym Urzędzie Pracy zawiadomienie o zamiarze dokonania zwolnień grupowych.

Pierwotnie zwolnionych miało zostać sto osób, w tym między innymi jeden dyrektor, trzynaście szwaczek, trzydzieści jeden prasowaczek, sześciu kontrolerów jakości, pięciu mechaników, siedemnastu specjalistów oraz trzech kierowników salonu. Pełnomocnik zarządcy sanacyjnego firmy Tomasz Henclewski poinformował, że znaczną część etatów udało się jednak ocalić.

- Przy dużym nakładzie pracy firmy Ferax i zarządcy udało się znacznie zmniejszyć ilość zwalnianych osób. Początkowo miało być zredukowane sto stanowisk pracy, jednak ostatecznie zwolnienia objęły grupę sześćdziesięciu osób - dodaje pełnomocnik.

Ze wspomnianej grupy sześćdziesięciu pięciu osób piętnaście opuściło zakład z końcem lutego a 50 osób ma zostać zwolnionych do końca kwietnia. Powiatowy Urząd Pracy w Zduńskiej Woli już planuje dla nich szkolenia, które mają pomóc odnaleźć się na rynku zatrudnienia - informuje radio Łódź.

Gatta to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek odzieżowych. Ma150 salonów w kraju, eksportuje swoje wyroby nie tylko do Europy Zachodniej, ale także do Rosji i Australii oraz USA. Grupa Gatta, która ma w Zduńskiej Woli trzy fabryki, jako jedna z niewielu nie przeniosła produkcji do Chin czy Bangladeszu. Przed zwolnieniami zatrudniała prawie 2 tysiące osób.

Przed pandemią, w 2019 roku spółka miała prawie 240 mln zł przychodów, a stratę na poziomie 4 mln zł. Rok wcześniej było to niemal 9 mln zł na minusie, ale powoli wychodziła z zadłużenia. Aż do pandemii i kolejnych lockdownów, które mocno uderzyły w sprzedaż.