Grzegorz Lewicki

Polska Dolina Krzemowa i CPK. Jak sięgnąć po suwerenność technologiczną

Co nam obca przemoc wzięła, to może wziąć znowu. A szablą już niczego nie odbierzemy. Konieczne są huby technologiczne, chmary dronów, artyleria i nadzór sztucznej inteligencji. Siłę polskiego narodu trzeba budować światłowodem i przewagą technologiczną.

Reforma UE, walka o klimat, sztuczna inteligencja… Wyzwania na 30 lat

Od twardej geopolityki i od gniewu planety nie ma ucieczki. Europa, a wraz z nią Polska, przekona się o tym już niebawem. Oto lista problemów kluczowych na kolejne trzy dekady, w których Lech Wałęsa, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk będą już tylko suchymi nazwiskami z podręcznika.

Projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej Emmanuela Macrona może odnieść wielki sukces, o ile uwzględni interesy naszego regionu

Europa aż po azerskie Baku? Atrakcyjna cywilizacyjnie i silna geopolitycznie? Promując projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, Emmanuel Macron może odnieść sukces, o jakim nie śniło się François Mitterrandowi. Musi jednak uwzględnić interesy naszego regionu.

Migranci i roboty to dwie strony tej samej monety. Ważne przestrogi Gunnara Heinsohna

Zmarły w tym roku Gunnar Heinsohn, niemiecki myśliciel z Gdańska, zostawia polskim politykom arcyważną przestrogę na przyszłość: technologia i migracja to dwie strony tej samej cywilizacyjnej monety. Zaniedbaj jedno, a stracisz drugie. A wtedy przegrasz z kretesem wiek XXI.

Widmo rozbiorów nad Polską. Jak nie powtórzyć roku 1772

Mija 250 lat od pierwszego rozbioru Polski. Z tej historii warto wyciągnąć naukę, budując sprawne państwo, służby, strategię długoterminową i siatki sojuszy. I to już dziś, bo niebezpieczeństwo upadku naszej państwowości wcale nie zniknęło.

Putin chciał rozbić NATO. Czego nie przewidział?

Zegar biologiczny starzejącego się Putina kazał mu rozmyślać o dziejowej wielkości. Władca Kremla nie przewidział, że chcąc rozbić NATO i Unię Europejską, może je zjednoczyć.

Polexit to nie jest żadne wyjście

Musimy dmuchać na zimne. Inaczej nacjonalizmy, federalizacja lub rozkład kulturowy Europy doprowadzą do rozpadu Unii Europejskiej.

Świat po ataku na WTC. Cywilizacyjne zderzenia kultur

20 lat po 9/11 wiemy dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze, że nie da się wprowadzać demokracji w krajach, które nie są przekonane do niej sercem. Po drugie, że dynamikę cywilizacyjnych sporów zmieni rewolucja technologiczna. Państwa, które nie będą myśleć o rozwoju sztucznej inteligencji, odpadną z globalnego wyścigu.

Czy Polska może być światowym mocarstwem

We współczesnej polityce liczy się wizerunek i walka o kontrolę informacji. Dzisiejsze wojny toczą się na poziomie umysłów. Rywali osłabia się, wykupuje czy przechytrza w innowacjach i biznesie. Polsce potrzebne są więc własne globalne koncerny technologiczne, zmiana społecznych ideałów oraz nowy model patriotyzmu.

Dokąd zmierza Wielka Brytania po brexicie? Scenariusze przyszłości

Brexit to koniec Wielkiej Brytanii, jaką znamy. Kolejne lata przyniosą separatyzmy, spadek dobrobytu i utratę globalnego wpływu. Chyba że rozpadnie się UE. Wtedy Londyn może zostać drugim Tajwanem, choć zapłaci za to wysoką cenę.