Iwona Gębusia

Gębusia: Odmowa rejestracji w PR i TVP - policzek dla likwidacyjnych planów ministra?

Przyczynkiem dla tej analizy są postanowienia Sądu Rejestrowego dla m. st. Warszawy z 22 stycznia 2024 r. o oddaleniu wniosków o wpis do KRS zmian dotyczących rozwiązania PR oraz TVP. Z mojej perspektywy decyzje sądu rejestrowego są ze wszech miar słuszne, co wynika z szeregu argumentów przywołanych poniżej.

Iwona Gębusia: Nominaci ministra w TVP, PR i PAP – skazani na likwidację?

Kanwą dla tej opinii prawnej jest po pierwsze postanowienie sądu rejestrowego z 10 stycznia 2024 r. o oddaleniu wniosku o wpis członków rady nadzorczej i zarządu TVP, pochodzących w istocie z nadania ministra kultury.

Iwona Gębusia: Rejestracja likwidacji TVP, PR i PAP – przepis na happy end?

Asumpt dla tej publikacji stanowi wpis otwarcia likwidacji Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej w Katowicach S.A. do rejestru.

Karnawałowa zabawa w kotka i w myszkę, czyli o likwidacji mediów publicznych

Tak długo, jak nie zostanie uchwalona ustawa rekonstytuująca uprawnienia KRRiT, zakotwiczone w Konstytucji, nie ma możliwości wyłonienia organów lub przedstawicieli ustawowych spółek medialnych w sposób zgodny z porządkiem prawnym - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny.

Iwona Gębusia: Świąteczny galimatias w mediach publicznych

Zmiany w organach mediów z powołaniem się wyłącznie na regulacje kodeksowe to dla rządzących szansa na zerwanie ze status quo, ale i niezdany egzamin z prawa konstytucyjnego.