Kazimierz Wóycicki

Politolog i historyk, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Ameryka słabsza niż dawniej, Rosja słaba jak nigdy

Ostatnie dni Trumpa w Białym Domu szokują. Cztery lata jego prezydentury był prezentem dla Putina, ale sposób w jaki żegna się z prezydenturą, każe ze strachem myśleć, co by się stało, gdy został na drugą kadencję.

Putin z majtkami Nawalnego i bez Trumpa

Atak rosyjskich hakerów porównywany do cyfrowego Pearl Harbour i kompromitująca demaskacja rosyjskich służb usiłujących otruć Aleksieja Nawalnego wyglądają jak kolejna odsłona walki wet za wet w nowej globalnej wojnie tajnych służb i wywiadów.

Kazimierz Wóycicki: Nieudany polski konserwatyzm

Czy Polska jest konserwatywna? Jeszcze parę tygodni temu można było mniemać, że nie tylko konserwatywna, ale arcykonserwatywna. Dziś wiemy, że tak nie jest. I nie dowodzą tego tylko masowe demonstracje w polskich metropoliach. Jeszcze wyrazistsze staje się to w mniejszych ośrodkach, podejrzewanych o prowincjalizm i tradycjonalizm. Teraz wahadło zdaje się odchylać w drugą stronę. Niezależnie od politycznego rozwoju Polska odsłoniła drugą, młodą twarz.

Kazimierz Wóycicki: PiS musi wziąć odpowiedzialność

Polska stoi przed alternatywą stanu klęski żywiołowej albo wyborów, które w żadnym wypadku nie mogłyby być uznane za wybory zgodne z demokratycznymi standardami. Pseudowybory grożą chaosem prawnym i na koniec politycznymi, a także najprawdopodobniej międzynarodowymi konsekwencjami – pisze politolog.

Komik na poważnie – nowe ukraińskie rozdanie?

„Rewolucja" Zełenskiego może być wyrazem nie tyle zwrotu w jakimś nowym, nieznanym kierunku, ile zradykalizowania zmian, jakie zapoczątkował Majdan 2014 roku i Petro Poroszenko – pisze politolog.

Schizma prawosławna. Ile dywizji ma patriarcha?

W Rosji mówi się o rozpadzie Cerkwi prawosławnej

Wóycicki: Nie szantażować Kijowa

Polska bardziej potrzebuje Ukrainy niż Ukraina Polski – pisze ekspert Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Konserwatyzm i liberalizm bez dialogu

Niezależnie od nazw, jakie przybierają partie, istnieją w Polsce dwie główne postawy polityczne

Wóycicki: W którą stronę skręca PiS

Rekonstrukcja rządu pokazała, że w błędzie byli zarówno zajadli opozycjoniści, głoszący po nominacji premiera Morawieckiego, że nic się zmieni, jak i ci spośród zwolenników władzy, którzy twierdzili, że żadne zmiany nie są wymagane – pisze historyk i publicysta.