Bartosz Grohman

Bartosz Grohman: Dla kogo te sądy?

Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się kolejne pomysły, kolejnych ekip politycznych zapowiadające reformę wymiaru sprawiedliwości. Nie sposób nie dostrzec, że takowa jest potrzebna i to bez zbędnej zwłoki. Przewlekłe procedury, formalizm postępowania, potworne zaległości – to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie zamierzam tutaj proponować szeregu różnorakich rozwiązań natury kompleksowej, gdyż łamy gazety na to nie pozwalają, lecz chcę pochylić się nad palącym problemem faktycznego dostępu do sądu – w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców.

Bartosz Grohman: Adwokatura Polska – tradycja tysiąca lat

Adwokaci powinni patrzeć w przyszłość, pamiętając jednak o swoich korzeniach i poświęceniu wielu pokoleń. To ważne zwłaszcza w debacie na temat wyzwań, jakie czekają korporację – pisze mecenas.

Polska z wiatrakami idzie pod prąd

Inne kraje dążą do maksymalizacji produkcji z OZE, w tym z wiatraków. Polska postanawia ograniczyć inwestycje w farmy wiatrowe i stawia na energetykę węglową. Powstaje wrażenie, że Polska kolejny raz idzie pod prąd, a z Unią ma nie po drodze – uważają adwokaci Hanna Szymańska i Bartosz Grohman.

SN odmówił podjęcia uchwały ws. hazardu

Decyzja ta jest zaskakująca. Jej efekt jest taki, że organy celne nadal wszczynają bezpodstawne postępowania, a niektóre sądy nadal czekają na jasne wytyczne. Branża zaś na zasłużony spokój – piszą Hanna Szymańska i Bartosz Grohman.

Trybunał Konstytucyjny w obronie budżetu

Słuchając niedawnej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o grach hazardowych można było odnieść wrażenie, że sędziowie zadają ciągle te same pytania.

Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie automatów zmieni prawną sytuację przedsiębiorców z branży hazardowej?

Już jutro Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie o konstytucyjnooć niektórych przepisów ustawy o grach hazardowych. Pytanie w tym zakresie zadał na kanwie wątpliwooci związanych ze skutkami prawnymi braku notyfikacji niektórych przepisów ustawy Komisji Europejskiej Naczelny Sąd Administracyjny.