Joanna Krakowiak

Międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na Rosję i Białoruś

Jeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że eksportowany produkt trafia do państwa objętego sankcjami za pośrednictwem państwa trzeciego, należy go traktować jak wywóz bezpośrednio do państwa objętego sankcjami.

Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Objęcie określonych podmiotów albo działalności sankcjami może powodować konsekwencje dla umów już zawartych albo takich, które dopiero mają zostać zawarte. Sankcje mogą uniemożliwić wykonanie umowy.

Wpływ unijnych sankcji na umowy zawierane przez przedsiębiorców

Możliwość ubiegania się o zezwolenie ministra przedsiębiorczości i technologii na dokończenie transakcji z podmiotami z Rosji dotyczy wyłącznie umów zawartych przed 26 lutego 2022 r., a z podmiotami z Białorusi – przed 3 marca br. Wniosek o takie zezwolenie należy przedłożyć ministrowi przed 1 maja 2022 roku.

Dane medyczne – należy usuwać czy przechowywać?

Chociaż RODO ma rangę unijnego rozporządzenia, to przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta mają przed nim pierwszeństwo.

Odstąpienie od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego po raz pierwszy kompleksowo reguluje możliwość odstąpienia przez organ administracji od wymierzenia kary pieniężnej i poprzestania na pouczeniu.

Umowy na produkty rolne - wymogi, kary

Za brak umów, ich wadliwość lub nieuczciwość niektórych postanowień odpowiada nabywca produktów rolnych. Kara będzie kalkulowana w wysokości 10 proc. zapłaty za produkty dostarczone bez wymaganej umowy lub na podstawie wadliwej.

Dane osobowe: Cyberbezpieczeństwo a sektor ochrony zdrowia

Tradycyjnie przyjmuje się, że na ataki cyberprzestępców są narażone sektory finansowy, energetyczny czy transportowy. Tymczasem zgodnie z przewidywaniami Europolu w 2017 r. pierwszoplanowym obiektem ataków będą wrażliwe dane medyczne pacjentów przechowywane w słabo zabezpieczonych systemach szpitalnych.

Wykorzystywania wizerunku dziecka w reklamach produktów żywnościowych dla niemowląt

Prawo zezwala na praktycznie nieograniczony udział dzieci w promowaniu produktów dla dorosłych, ale reklama żywności dla niemowląt nie może zawierać wizerunku maluchów – zauważa radca prawny.

Prawa konsumenta: Inspekcja żywności nie umożliwia świadomych wyborów

Praktyka inspekcji kontrolujących znakowanie produktów żywnościowych nie umożliwia świadomych wyborów konsumenckich, a więc niejako działa wbrew polityce promującej zdrowe żywienie – pisze radca prawny.