Mirosław Szreder

Prof. Mirosław Szreder: Szczepionki mRNA - sukces nauki

Każda nowa szczepionka może być zastąpiona lepszą i skuteczniejszą, o mniejszej liczbie działań niepożądanych.

Wymierna wartość wykształcenia

Studia rzadko są gwarantem czegokolwiek. Ale nie przestają być dobrze wykorzystywaną przez młodych ludzi szansą na udane życie.

Sondaże służą czy szkodzą?

Informacje płynące od społeczeństwa powinny stanowić zaledwie jedno ze źródeł wiedzy przy podejmowaniu decyzji przez rządzących – twierdzi profesor statystyki.

Szreder: Za dużo sondaży

Zbliżyliśmy się do granicy, po której przekroczeniu nie ma już nauki, jest za to szybko i tanio wykonane badanie. I mało wiarygodne – zauważa statystyk.

Szreder: Niepewne finanse wyższych uczelni

Zmiana sposobu finansowania publicznych szkół wyższych ma je skłonić do rezygnacji z kształcenia masowego na rzecz podniesienia poziomu studiów – przypomina statystyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Szreder: Stadna pułapka

Obawa przed ujawnieniem sondażowych wyników, które odbiegają od ogólnego trendu cechującego rezultaty badań, może istotnie zaburzać prawdziwy rozkład preferencji wyborczych – pisze statystyk.

Jak walczyć z plagiatami

Wysiłek, a także środki finansowe powinny się koncentrować nie na „łapaniu złodzieja", ale na tworzeniu studentom takich warunków, aby na początku swojej kariery nie byli wystawiani na pokusę kradzieży – pisze prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego.

Kryzys sondażowy

Zbyt wiele sondaży jest wykonywanych w zbyt krótkim czasie. Skutkiem jest jakość ich marnych wyników – twierdzi statystyk.