Damian Flisak

Damian Flisak: Sztuczna inteligencja zaczęła intensywne treningi

- Prawo autorskie staje się ostatnią redutą obrony branży kreatywnej. Czy zatrzyma postęp? - tak Damian Flisak pisze o AI.

Damian Flisak: Milenijny problem tworzenie przez Sztuczną Inteligencję

Wydanie Sztucznej Inteligencji prostego polecenia wygenerowania obrazu w postaci kolorowego pajacyka żadną miarą nie powinno skutkować nabyciem praw do wygenerowanego obrazu.

Dyrektywa o prawie autorskim: ani cenzura, ani eldorado dla twórców

Dyrektywa mało umiejętnie mierzy się z nowymi procesami w sferze komercjalizacji twórczości.

Zadośćuczynienia dla twórców – ofiar drugiej wojny światowej

W Niemczech trwa debata na temat możliwości zadośćuczynienia twórcom – ofiarom drugiej wojny światowej. Powinniśmy przyłączyć się do tej rozmowy, by choć ta grupa zamordowanych rodaków doczekała się namiastki symbolicznego rozliczenia. Strategia mniejszych kroków wydaje się lepsza od żądania en bloc abstrakcyjnych kwot.

Sztuczna inteligencja – jak chronić prawa autorskie twórczości robotów

Na gruncie naszego prawa ochronę „twórczości" robotów można realizować, odwołując się m.in. do zabezpieczeń kontraktowych – uważa ekspert.

Sztuczna inteligencja – prawdziwe wyzwanie dla prawa autorskiego

Na użytek dyskusji prawniczej w pełni wystarczające jest uproszczone rozumienie sztucznej inteligencji (artificial intelligence) jako zdolności cyfrowych maszyn do naśladowania, imitowania ludzkiej inteligencji dzięki wykorzystaniu zaimplementowanego w nich oprogramowania.