Krzysztof Mazur

Nowa gra o pamięć

25 LUTEGO 2017: Opowieść o Żołnierzach Wyklętych zawładnęła umysłami ogromnej części Polaków i stała się jednym z czynników, które pozwoliły powrócić prawicy do władzy. Nie powinna ona jednak zmonopolizować polityki historycznej polskiego państwa.

Rewolucja transportowa w naszych głowach

Tym, co rozwiąże problemy zakorkowanych miast, nie będzie nowy, cudowny pojazd.

Jan Paweł II w czyśćcu pamięci

Obchody stulecia urodzin Karola Wojtyły staną się, chcąc nie chcąc, okresem weryfikowania jego mitu. Nie odbędą się w atmosferze radosnego pikniku, ale raczej bolesnej rozprawy sądowej, gdzie każda ze stron z napięciem będzie wypowiadała swoje racje.

Krzysztof Mazur: Trzeba było odciąć komunistyczny garb

To, co jest najbardziej niezwykłe w ostatnich 100 latach i co robi także wrażenie na osobach z zagranicy, to fakt, że w tym czasie Polacy trzykrotnie przeżywali trzęsienie ziemi i trzykrotnie odradzali się jak Feniks z popiołów - zwraca uwagę Krzysztof Mazur, politolog, prezes Klubu Jagiellońskiego.

Przyszłość przez jedno oko

Demokracja zamienia się w spór tożsamościowy, wobec którego myślenie o „ciągłości” jest problematyczne – polemizują z Bogusławem Chrabotą eksperci Klubu Jagiellońskiego.

Krzysztof Mazur: Do polityki garną się ekshibicjoniści

Sukces polityczny polega dziś na podtrzymywaniu zainteresowania swoją osobą. Podział na to, co publiczne i prywatne, powoli zanika. Nic dziwnego, że do polityki garną się przede wszystkim ludzie gotowi na publiczny ekshibicjonizm.

PiS ma wroga i program społeczny. Potrzeba jej jeszcze sztandardowej inwestycji

Każda władza potrzebuje ideologicznej legitymizacji swoich poczynań. Jeśli nie natychmiast, to na pewno przed wyborami. Trudno w tej sytuacji realizować wielkie, przyszłościowe inwestycje. Bo oprócz pieniędzy wymagają one czasu.

Żołnierze Wyklęci na usługach polityki czyli gra własną wersją historii

Opowieść o Żołnierzach Wyklętych zawładnęła umysłami ogromnej części Polaków i stała się jednym z czynników, które pozwoliły powrócić prawicy do władzy. Nie powinna ona jednak zmonopolizować polityki historycznej polskiego państwa.