Tomasz Kozłowski

Isański, Kozłowski: Czy można rażąco negować rażące naruszenie prawa?

Jest to sprawa, którą prawnicy anglosascy nazywają focal point – punkt, w którym jak w soczewce zbiegają się wszystkie zasadnicze pytania, dotyczące jednego z zasadniczych zagadnień danego systemu prawa. Opisuję ją z punktu widzenia współczesnej filozofii i teorii prawa zastosowanej do polskiej praktyki prawa.

Isański, Kozłowski: Czy w NSA wystarcza prezes z doskoku?

Czemu prezes Forda nigdy nie brał pieniędzy spoza swojej firmy. Zestawmy to pytanie z unikalną w skali nowoczesnego świata praktyką sędziowską w Polsce. Zastanówmy się, dlaczego naukowiec prawoznawca nie powinien łączyć swych funkcji zawodowych z pozostawaniem sędzią?

Isański, Kozłowski: Kup pan cegłę - o podatku od propozycji nie do odrzucenia

Nakaz utylizacji cegieł jest równie racjonalny jak podatek dochodowy bez dochodu

Isański, Kozłowski: Fundacja Praw Podatników broni NSA

Bulwersująca i bardzo krzywdząca dla zasłużonych sędziów Izby Finansowej NSA jest sama sugestia, że ktoś mógł mieć wpływ (wpływać) na treść wydanego przez nią orzeczenia. Niestety taka informacja ukazała się w ostatnich dniach w mediach, powołujących się na prokuraturę.

Marek Isański, Tomasz Kozłowski: Czy doczekamy się prezydenta podatników czyli wszystkich Polaków

Przy każdych wyborach zastanawiamy się, dlaczego jest tak niesatysfakcjonująca frekwencja, dlaczego tak dużo osób jest niezdecydowanych do ostatniej chwili, dlaczego głosujemy emocjami a nie rozumem, wreszcie dlaczego za każdym razem jest tak duże zapotrzebowanie na osoby anty/poza-systemowe i dlaczego za każdym razem albo w wyborach albo już po wyborach im nie wychodzi.

Trochę ze strachu, trochę z musu

I sekretarz Edward Gierek stwierdził: „To są Polacy i dziś nawet nie wiemy, czy żołnierze strzelaliby do robotników”. Przypominamy tekst archiwalny w 37. rocznicę powstania Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.