Tomasz Kozłowski

Kozłowski, Isański: NSA odkrywa Konstytucję i prawa obywateli

Mamy do czynienia z kuriozalnym wydarzeniem prawnym, i do tego w wielu aspektach.

Isański, Kozłowski: gdy sądy porzucają obywateli, RPO musi bronić ich mocniej

Cieszy każde zainteresowanie Rzecznika Praw Obywatelskich łamaniem praw obywatela. Właśnie zgłosił swój udział do jednej ze skarg kasacyjnych obywatela w sprawie podatkowej (II FSK 2603/20) dotyczącej rażącego naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji nakładającej podatek, gdy z ustawy on nie wynika. Jednak taka inicjatywa może pomóc jednej osobie, której sprawa i tak jest już wygrana, dzięki wcześniejszym działaniom Fundacji Praw Podatnika, o czym RPO doskonale wie. Potrzebne jest działanie systemowe.

Nie bagatelizujmy słów Jarosława K.

Słowa posła Kaczyńskiego już nie tylko wracają nas do epoki PRL, ale do epoki lat 30 XX wieku. Podobnie jak to było z nacjonalizmem tych dawnych lat: jego banalizowanie, lekceważenie czy nawet wyśmiewanie jest wodą na jego młyn.

Isański, Kozłowski: Czy można rażąco negować rażące naruszenie prawa?

Jest to sprawa, którą prawnicy anglosascy nazywają focal point – punkt, w którym jak w soczewce zbiegają się wszystkie zasadnicze pytania, dotyczące jednego z zasadniczych zagadnień danego systemu prawa. Opisuję ją z punktu widzenia współczesnej filozofii i teorii prawa zastosowanej do polskiej praktyki prawa.

Isański, Kozłowski: Czy w NSA wystarcza prezes z doskoku?

Czemu prezes Forda nigdy nie brał pieniędzy spoza swojej firmy. Zestawmy to pytanie z unikalną w skali nowoczesnego świata praktyką sędziowską w Polsce. Zastanówmy się, dlaczego naukowiec prawoznawca nie powinien łączyć swych funkcji zawodowych z pozostawaniem sędzią?

Isański, Kozłowski: Kup pan cegłę - o podatku od propozycji nie do odrzucenia

Nakaz utylizacji cegieł jest równie racjonalny jak podatek dochodowy bez dochodu

Isański, Kozłowski: Fundacja Praw Podatników broni NSA

Bulwersująca i bardzo krzywdząca dla zasłużonych sędziów Izby Finansowej NSA jest sama sugestia, że ktoś mógł mieć wpływ (wpływać) na treść wydanego przez nią orzeczenia. Niestety taka informacja ukazała się w ostatnich dniach w mediach, powołujących się na prokuraturę.

Marek Isański, Tomasz Kozłowski: Czy doczekamy się prezydenta podatników czyli wszystkich Polaków

Przy każdych wyborach zastanawiamy się, dlaczego jest tak niesatysfakcjonująca frekwencja, dlaczego tak dużo osób jest niezdecydowanych do ostatniej chwili, dlaczego głosujemy emocjami a nie rozumem, wreszcie dlaczego za każdym razem jest tak duże zapotrzebowanie na osoby anty/poza-systemowe i dlaczego za każdym razem albo w wyborach albo już po wyborach im nie wychodzi.

Trochę ze strachu, trochę z musu

I sekretarz Edward Gierek stwierdził: „To są Polacy i dziś nawet nie wiemy, czy żołnierze strzelaliby do robotników”. Przypominamy tekst archiwalny w 37. rocznicę powstania Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.