Andrzej Rzewnicki

List czytelnika: Pałac Saski pozostaje w naszych umysłach i jego odbudowa nas uspokoi

Domaganie się współfinansowania odbudowy Pałacu Saskiego przez Niemcy ma głęboką wymowę historyczną. To przecież na specjalny, barbarzyński rozkaz Hitlera po wybuchu powstania Warszawa miała zostać zburzona, a wszyscy jej mieszkańcy wymordowani. Rozważania co za te pieniądze można by wybudować w zamian są pustosłowiem.

Za relacje polsko-niemieckie odpowiadają Niemcy

Rozgoryczenie postawą Berlina, który nie zaspokajał i nie zaspokaja naszych roszczeń chociażby w sferze symbolicznej, jest w pełni zrozumiałe – pisze publicysta.

Andrzej Rzewnicki: Za Pałac Saski niech płacą Niemcy

Cieszy propozycja Zielonych udziału rządu w Berlinie w finansowaniu odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Ich podejście świadczy o zrozumieniu stanowiska państwa polskiego i uczuć jego obywateli – pisze publicysta.

Dwie pamięci jedna zbrodnia

Musimy podkreślać, że okupacja niemiecka w Polsce była powiązana z częściowo zrealizowanym planem wymordowania elit. Ta zbrodnia na sąsiadach nie może zostać zapominana – przekonuje publicysta.

Kresy powinny być punktem odniesienia dla Polski

Czytając ostatnio o Kresach przypomniały mi się tęsknoty za nimi mojej mamy pochodzącej z tych właśnie kiedyś polskich terenów. Ten termin „Kresy” ma jakąś niepojętą mistyczną moc siedzącą w nas mimo, że urodzeni zostaliśmy poza nimi.

Rzewnicki: Prowokacja jako metoda

Mam propozycję dla elit żydowskich w Izraelu i USA, która może rozwiązać temat odszkodowań. Zapłacimy je z odszkodowań za straty wojenne od Republiki Federalnej Niemiec – przekonuje publicysta.