Anna Misiak

Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok

Wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych nie opłaci się każdemu przedsiębiorcy. Podejmując decyzję należy uwzględnić m.in. osiągnięty przychód, odmienność zasad liczenia składki zdrowotnej i możliwość wliczenia jej w koszty, a także prawo do ulg.

Polski Ład 2.0: ulga na dzieci - warunki, limity, ograniczenia

Rodzic skorzysta z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko, którego dochody w 2022 r. nie przekroczą 16 061,28 zł.

Nowe przepisy o PIT korzystne dla rodzin

Polski Ład 2.0 przywrócił w podatku dochodowym od osób fizycznych część rozwiązań obowiązujących w latach ubiegłych.

Dodatkowe świadczenia a PIT i ZUS

Sprzęt i materiały do pracy z domu co do zasady nie stanowią przychodu pracownika. Inaczej jest z regulowaniem rachunków za internet czy prąd.

Członkowie zarządu a obowiązki w ZUS

Pełnienie funkcji w zarządzie nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego tylko wtedy, gdy poza powołaniem członka zarządu nie wiąże ze spółką żaden inny stosunek. Każda dodatkowa umowa czy świadczenie usług w zakresie działalności w zarządzie wiąże się z koniecznością ustalenia obowiązku opłacania składek.

Jak rozliczyć podatek od zagranicznej emerytury

Wielu Polaków otrzymuje świadczenia emerytalne z zagranicy. Co do zasady podobnie jak kwoty wypłacane przez ZUS i KRUS, są one dochodem opodatkowanym według skali.

Oszczędzanie na emeryturę z ulgami podatkowymi

Wybierając formę lokowania oszczędności, będących zabezpieczeniem bytu na starość, warto zwrócić uwagę na ulgi i zwolnienia podatkowe związane z założeniem Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Pracownicze Programy Emerytalne - kto skorzysta?

W odróżnieniu od typowych benefitów, w przypadku opłacania przez pracodawcę składek na PPE, zatrudniony ponosi jedynie koszt podatku, jego pensji nie obciążają natomiast dodatkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.