Simone Tagliapietra

Jak pokonać rosyjską strategię dziel i rządź

Europa wie, że Rosja będzie próbowała rozbić jej reakcję na inwazję na Ukrainę. Musi przedstawić spójną reakcję, aby odeprzeć rosyjską strategię wykorzystywania jej słabości. UE może wdrożyć plan szybko i w sposób ekonomicznie uzasadniony.

Goldthau, Tagliapietra: Pakt klimatyczny wymaga solidarności

G7 pod przewodnictwem Niemiec może przyspieszyć dekarbonizację, łącząc ją z zasadą sprawiedliwości klimatycznej.

Simone Tagliapietra: Klucz do zeroemisyjności

Od konferencji G20 w Rzymie po szczyt COP26 w Glasgow, światowa dyskusja na temat energii i klimatu ujawnia jedną podstawową prawdę: wszyscy chcą ratować planetę, ale nikt nie chce płacić wyższych rachunków za energię.

Czy można przeciwdziałać zmianom klimatycznym bez ograniczania wzrostu?

Zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia oddzielenia emisji od produkcji będą miały cztery czynniki: inwestycje ekologiczne, przełomowe innowacje, zmiana zachowań i dostosowanie klimatyczne – piszą eksperci.

Simone Tagliapietra: Nadszedł czas na zieloną umowę społeczną

Ekologiczna transformacja będzie miała daleko idące skutki dla świata. Konieczne jest więc podjęcie działań w kierunku międzynarodowej równości i sprawiedliwości społecznej.

Europejski Zielony Ład to polityka zagraniczna

Koniec europejskiego uzależnienia od paliw kopalnych boleśnie dotknie wiele krajów eksportujących kopaliny do UE.

Simone Tagliapietra: Co się kryje za planem Ursuli von der Leyen

Rachunek ekonomiczny głębszej dekarbonizacji jest kluczowy. Albo dekarbonizacja będzie gospodarczo skuteczna i społecznie akceptowalna, albo nie będzie jej wcale.

Węgiel, brudny sekret Europy

Unia powinna płacić państwom członkowskim za odejście od węgla. Nie musi nawet tworzyć w tym celu funduszu, bo ten już jest.