Simone Tagliapietra

Energetyczne skutki wojny Izrael–Hamas

Rynki energii uważnie obserwują nową wojnę, bo stwarza ona ryzyko geopolityczne zarówno dla ropy, jak i gazu w i tak już napiętej sytuacji na rynku światowym.

Potrzebny jest nowy plan zielonych inwestycji

Kolejna Komisja Europejska będzie musiała wdrażać Zielony Ład w niesprzyjających politycznie okolicznościach. Dlatego trzeba opracować nowy unijny plan inwestycji ekologicznych na lata 2024–2030 wart 180 mld euro.

Europa musi dogadać się w sprawie cen energii

Stworzenie funduszu kryzysowego UE i rozpoczęcie wspólnych zakupów gazu to rozwiązanie, które może poprawić sytuację wszystkich krajów Unii.

Simone Tagliapietra: Potrzebny globalny funduszu solidarności

Sukces trwającego właśnie w Egipcie COP27 zależy od zaangażowania bogatych narodów w globalną sprawiedliwość klimatyczną.

Wielka umowa energetyczna, której Europa potrzebuje, by pokonać Putina

Europa znalazła się w samym środku wyjątkowo groźnej burzy. W ostatnich miesiącach trzy nakładające się na siebie wstrząsy pchnęły Unię Europejską w najgorszy kryzys energetyczny, jakiego kiedykolwiek doświadczyła.

Jak pokonać rosyjską strategię dziel i rządź

Europa wie, że Rosja będzie próbowała rozbić jej reakcję na inwazję na Ukrainę. Musi przedstawić spójną reakcję, aby odeprzeć rosyjską strategię wykorzystywania jej słabości. UE może wdrożyć plan szybko i w sposób ekonomicznie uzasadniony.

Goldthau, Tagliapietra: Pakt klimatyczny wymaga solidarności

G7 pod przewodnictwem Niemiec może przyspieszyć dekarbonizację, łącząc ją z zasadą sprawiedliwości klimatycznej.

Simone Tagliapietra: Klucz do zeroemisyjności

Od konferencji G20 w Rzymie po szczyt COP26 w Glasgow, światowa dyskusja na temat energii i klimatu ujawnia jedną podstawową prawdę: wszyscy chcą ratować planetę, ale nikt nie chce płacić wyższych rachunków za energię.

Czy można przeciwdziałać zmianom klimatycznym bez ograniczania wzrostu?

Zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia oddzielenia emisji od produkcji będą miały cztery czynniki: inwestycje ekologiczne, przełomowe innowacje, zmiana zachowań i dostosowanie klimatyczne – piszą eksperci.

Simone Tagliapietra: Nadszedł czas na zieloną umowę społeczną

Ekologiczna transformacja będzie miała daleko idące skutki dla świata. Konieczne jest więc podjęcie działań w kierunku międzynarodowej równości i sprawiedliwości społecznej.