fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Prawo jazdy: nowy egzamin teoretyczny od 19 stycznia 2013

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Zamiast egzaminu teoretycznego pojawi się test z komputerowymi symulacjami
Od 19 stycznia 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień dla kierowców. Aby zaliczyć część teoretyczną, zdając na jedną kategorię, należy poprawnie odpowiedzieć na 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Egzamin potrwa 25 minut.
Nowe przepisy przewidują egzamin złożony z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań różnych dla poszczególnych kategorii prawa jazdy. Odpowiedzi trzeba udzielić niemal natychmiast. Pytania z wiedzy podstawowej i specjalistycznej będą jednokrotnego wyboru. Ze specjalistycznej polegać będą na wyborze jednej z trzech odpowiedzi – A, B, C – w ciągu 50 sekund. Niewskazanie żadnej odpowiedzi ma oznaczać zero punktów.
Wiadomo już, że niecała ustawa zacznie obowiązywać, od stycznia 2013 r., bo nie jesteśmy do tego przygotowani. Poczekają przepisy związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Kierowców. Poselski projekt ustawy (PO) przewidujący przesunięcie czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Nowela musi wejść w życie najpóźniej 18 stycznia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA