fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W Jackson Hole Bernanke rozczaruje

Bloomberg
Podczas sympozjum w Jackson Hole szef Fedu Ben Bernanke prawdopodobnie nie zasygnalizuje, że zbliża się trzecia runda ilościowego luzowania polityki pieniężnej, uważają liczni ekonomiści
Ben Bernanke prawdopodobnie rozczaruje inwestorów giełdowych liczących, że w swoim przemówieniu w najbliższy weekend w Jackson Hole w stanie Wyoming, gdzie co roku zbiera się śmietanka międzynarodowej bankowości, zasygnalizuje, że zbliża się trzecia runda łagodzenia polityki pieniężnej polegającego na skupie z rynku obligacji. Takie pesymistyczne przekonanie wyrażają liczni amerykańscy ekonomiści, a wśród nich Michael Feroli, główny nowojorski ekonomista JPMorgan Chase i James O'Sullivan z High Frequency Economics.
Dwa tygodnie później (12-13) września spotykają się członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego, który bacznie monitoruje stan zatrudnienia i inne dane napływające z największej gospodarki na świecie. Są oni podzieleni co do tego, czy trzeba pobudzić koniunkturę, czy też nie.
- Nie sądzę, aby Bernanke chciał wykorzystać Jackson Hole jako forum do zasygnalizowania swojej polityki, raczej zarezerwuje to dla spotkań FOMC – uważa Feroli. Ostatnio szef Fedu powiedział, że „ jeśli zajdzie taka potrzeba komitet jest gotowy do dalszego dostosowania monetarnego poprzez niekonwencjonalne działania, zwłaszcza wówczas kiedy znacząco pogorszą się perspektywy".
Podczas wrześniowego posiedzenia w 2010 roku FOMC nie zdecydował się na drugą fazę ilościowego luzowania (quantitative easing) polityki pieniężnej, a uczynił to dopiero w listopadzie.
Sullivan przypomina, że podczas sympozjum w Jackson Hole organizowanego przez oddział Rezerwy Federalnej w Kansas City tradycyjnie omawiane są raczej szersze zagadnienia.
Eric Green, były ekonomista nowojorskiego Fedu, uważa jednak, że ze względu na istniejący podział w FOMC i niejednoznaczne dane ekonomiczne Bernanke będzie chciał w Jackson Hole sprecyzować swoje poglądy na temat polityki pieniężnej.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA