fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mowa ciała, czyli Tusk w Moskwie

Nie powinniśmy dramatyzować problemów w stosunkach polsko-rosyjskich – stwierdził wczoraj prezydent Władimir Putin w rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem.
Rzeczywiście, nie powinniśmy dramatyzować w obliczu powtarzających się zapowiedzi ataku nuklearnego na nasz kraj. W czasach zimnej wojny Polsce groziło natychmiastowe unicestwienie, zatem powinniśmy być przyzwyczajeni do życia w ciągłym napięciu.
Z szefem polskiego rządu spotkali się obecny przywódca Rosji, przyszły prezydent oraz premier. To miły gest. Tusk mógł przecież zostać przyjęty przez jakiegoś wiceministra i nikt specjalnie by się nie zdziwił. Wiemy co nieco o arogancji Kremla wobec zagranicznych partnerów. Gdy dorzucić do tego próbę reaktywacji festiwalu w Zielonej Górze, można właściwie mówić o zgoła kopernikańskim przełomie.
Z ust kilku publicystów i polityków usłyszeliśmy nawet, że nie powinniśmy się przejmować sprawą gazociągu północnego, bo „gaz jest dziś dla Polski problemem trzeciorzędnym”. Jeden z komentatorów bił rekordy entuzjazmu, wyczytując z mowy ciała Putina, że jest on przyjacielem naszego kraju. Przewidywał też, że 8 lutego będzie datą przełomową, obnażającą dyplomatyczną kompromitację rządów PiS.
W atmosferze powszechnego uwielbienia trudno ocenić efekty tej wizyty. Trudno będzie także ocenić rezultaty kolejnych zagranicznych podróży premiera. W przyszłości Tusk może się stać zakładnikiem cmokających z zachwytu publicystów, dla których każde jego słowo będzie oznaką normalności, w przeciwieństwie do wojowniczej postawy Kaczyńskich. W ten sposób można usprawiedliwić nawet zgodę na rosyjskie inspekcje w polskiej bazie antyrakietowej czy przyłączenie się do gazociągu północnego. A że inspekcji będą dokonywać oficerowie, którzy kiedyś mieli podbijać Europę Zachodnią? Że koncernem budującym bałtycki rurociąg kieruje były agent Stasi? Wszystko to furda. Najważniejsze, że wreszcie jest normalnie.
Skomentuj na blogu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA