fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Złoto to dar kosmosu

Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego
Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Rozmowa dla „Rzeczpospolitej” z Witoldem Kwaśnickim, ekonomistą
Polacy kupują coraz więcej złota inwestycyjnego. Oferuje je coraz więcej banków. Na czym polega fenomen tego kruszcu?
Witold Kwaśnicki: Złoto jest tradycyjnym i trwałym towarem, zapewnia zachowanie wartości. Firmy, które oferują złoto, wyczuły koniunkturę.
Ale co sprawia, że złoto jest tak szczególne?
Złoto jest trwałe. Farba i papier nie. W zasadzie każdy pieniądz jest towarem. Ludzie na rynku muszą uznać, że dany towar nadaje się najlepiej do tego, żeby być pieniądzem. Ludzie czują, że kupując złoto, mogą uciec przed skutkami druku współczesnego pieniądza.
Chodzi tylko o rynek czy może o sentymenty, fascynacje, religijne uwielbienie? Eldorado, złoty cielec, legenda Midasa, mit o złotym runie...
Dzisiaj się tak już nie myśli. Reagujemy pragmatycznie. Rośnie też popularność austriackiej szkoły ekonomii, a jej postulatem jest powrót do tego, by pieniądz był wymienialny na złoto.
Potęga dawnego Egiptu była związana z wydobyciem złota. To chyba miało – i wciąż ma – znaczenie?
Tak, podobnie było z Babilonią. Złoto wpisało się w historię tego regionu...
Egipcjanie wydobywali może kilkadziesiąt ton złota rocznie. Teraz wydobycie idzie w tysiące ton. Nie można go wydobywać więcej?
Ilość złota jest w przyrodzie niewielka, a na pewno nie będziemy go wydobywać w tempie szybszym niż potencjalny wzrost gospodarczy. Jest taka teoria, że złoto na Ziemię przywędrowało z kosmosu wraz z meteorytem, o czym geolodzy pisali na łamach „Nature". Twierdzą, że w normalnych warunkach nie mogłoby występować ono tak płytko, bo jako pierwiastek ciężki powinno spłynąć do jądra Ziemi. Złota po prostu nie będzie więcej. Dotąd nie udało się też go sfałszować. W średniowieczu alchemicy chcieli zamienić ołów na ten kruszec. Ostatnio Amerykanie próbowali sprzedać Chińczykom pozłacany wolfram, ale też się nie udało.
—rozmawiał Rafał Mierzejewski
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA