fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Węgiel jednak będzie opodatkowany

Bloomberg
Resort finansów będzie pracować nad opodatkowaniem węgla kamiennego. Jeszcze wczoraj biuro prasowe ministerstwa informowało, że takich planów nie ma
Zamieszanie wokół opodatkowania kopalin trwa. Jeszcze wczoraj biuro prasowe Ministerstwa Finansów twierdziło, że nie jest planowane obłożenie wydobycia węgla nowym podatkiem. Jednak dziś szef resortu Jacek Rostowski powiedział w radiu RMF FM, że w ciągu tej kadencji przewidywane jest objęcie innych złóż podatkiem. - W następnym kroku będziemy chcieli pracować nad gazem łupkowym, węglem kamiennym i tak dalej - powiedział minister.
Na pierwszy ogień, już w II kwartale 2012 roku pójdzie, wydobycie miedzi. Akcje KGHM potaniały w piątek o prawie 14 proc., a wczoraj o prawie 10 proc. Dziś kurs odbija - rano rósł nawet o 4,7 proc., do 136 zł.
Notowania PGNiG otworzyły się na zielono, jednak później kurs spadał o 1,5 proc. Wczoraj kurs tąpnął po tym, jak urzędnicy ministerstwa finansów powiedzieli, iż opodatkowane będzie wydobycie węglowodorów - a więc nie tylko gazu łupkowego, ale także ropy naftowej i gazu ziemnego. Dopiero później rozszerzono informację, że podatek wejdzie w życie po uruchomieniu wydobycia gazu łupkowego na skalę przemysłową - czyli za kilka lat.
Akcje kopalń - JSW i Bogdanki drożały dziś rano o odpowiednio 2 i 3,4 proc.. Wczoraj kursy spadały, choć resort finansów informował, iż nie ma planów opodatkowania wydobycia węgla kamiennego.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA