fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądy i prokuratury nadal wolą areszty

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wciąż zbyt rzadko stosowane jest poręczenie osobiste i społeczne – wynika z ogłoszonego wczoraj raportu
Opracowanie "Nieizolacyjne środki zapobiegawcze"  powstało w ramach programu "Lepszy wymiar sprawiedliwości". Płynie z niego jeden wniosek: organy krajowe zbyt często stosują areszt tymczasowy w sposób instrumentalny. Jak temu zaradzić?
Sposobów może być kilka. Należy ograniczyć przesłanki wydawania postanowień o aresztach, głównie tę, która pozwala go stosować ze względu na grożącą surową karę, oraz wprowadzić areszt domowy jako nowy środek zapobiegawczy. Na tym jednak nie koniec. Upowszechnić trzeba także praktykę łącznego stosowania środków zapobiegawczych.
– Największy spadek liczby tymczasowo aresztowanych odnotowano w latach 2007 i 2008. Wówczas to było ich mniej o cztery tysiące. Od 2008 r. ta liczba utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi średnio dziewięć tysięcy osób – podaje Katarzyna Wiśniewska, współautorka raportu.
Najpopularniejszym ze środków nieizolacyjnych jest dozór policyjny. Tylko w pierwszej połowie 2011 r. prokuratorzy zastosowali go 18 tys. razy (w 2010 r. – 33 tys.). Do jego zalet zalicza się niskie koszty i łatwość stosowania. Z kolei najmniejszym zainteresowaniem cieszy się poręczenie osobiste i społeczne. To ostatnie w pierwszym półroczu 2011 r. orzeczono tylko raz.
Autorzy raportu uważają, że tymczasowe aresztowanie powinno być stosowane zgodnie z zaleceniami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. A ten wielokrotnie w naszych sprawach podkreślał, że prokuratury i sądy w pierwszej kolejności powinny rozważyć zastosowanie jednego ze środków nieizolacyjnych, zanim podejmą decyzję o tymczasowym aresztowaniu.
Przykład?
W 2010 r. sądy rejonowe wydały tylko 7 tys. postanowień o zastosowaniu poręczenia majątkowego, zaledwie 66 postanowień o zastosowaniu poręczenia osobistego i tylko dwa o zastosowaniu poręczenia społecznego.
W opracowaniu przeanalizowana została także zróżnicowana praktyka sądów w stosowaniu tych środków. Wynika z nich, że niektóre częściej sięgają po areszt, inne pochwalić się mogą dobrą statystyką w postanowieniach o środkach nieizolacyjnych. I tak np. w pierwszej połowie 2010 r. w okręgu kieleckim sądy rejonowe zastosowały 735 poręczeń majątkowych, a w tym samym czasie w okręgu zamojskim z tego środka skorzystano tylko raz.
Mecenas Roman Rewald, reprezentujący Polską Radę Biznesu, wspominał, że sądy powinny kontrolować stosowanie przez prokuraturę wszystkich środków zapobiegawczych, a nie tylko tymczasowych aresztów.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA