fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Muzeum Lotnictwa w Krakowie zostało uznane za najlepsze na świecie

Nowoczesna bryła Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została uznana za najlepszy budynek z betonu na świecie
ROL
Nowoczesna bryła Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została uznana za najlepszy budynek z betonu na świecie - informuje serwis Związku Województw RP
Tak stwierdzili jurorzy międzynarodowego konkursu Cemex Building Award.
Muzeum, które jest instytucją kultury województwa małopolskiego zdobyło główną nagrodę w kategorii budynków publicznych i przemysłowych. Wyniki zostały ogłoszone w  Monterrey, w Meksyku.
Autorami projektu Muzeum Lotnictwa Polskiego jest berlińskie biuro Pysall Ruge Architekten oraz krakowski architekt Bartłomiej Kisielewski. Budynek został wybudowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego – jest obiektem energooszczędnym oraz wykorzystuje lokalnie dostępne zasoby energetyczne.
Zastosowano rozbudowane dodatkowe systemy poprawiające wydajność energetyczną budynku. Wykorzystano zaawansowane systemy chłodzenia podłogowego w lecie oraz ogrzewania w zimie w oparciu o pompy ciepła. W obiekcie zmaksymalizowano wykorzystanie oświetlenia naturalnego, redukujące zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia sztucznego. Nowoczesny obiekt twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska.
Budynek w przeważającej części wykończony jest przy użyciu eksponowanego betonu architektonicznego, w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Zgodnie z założeniami autorów projektu, monochromatyczne wielkoformatowe powierzchnie betonowe mają być tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku eksponatów i detali architektonicznych.
Ten nowoczesny, w skali europejskiej, pod względem architektury i technologii, obiekt rozpoczął działalność w 2010 roku - roku, w którym przypadł jubileusz 100-lecia lotnictwa w Krakowie i w Małopolsce.
Budowa muzeum była dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Dotacja wyniosła ponad 35 mln zł, natomiast pełna  wartość projektu to prawie 56 mln zł. Całkowita powierzchnia zabudowy to 4,5 tys. metrów kw. Do budowy zużyto ok. 4 tys. metrów sześciennych betonu.Nagroda CEMEX Building Award przyznawana jest od 20 lat za najlepsze obiekty zbudowane przy użyciu technologii betonowej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dotychczas w konkursie nagrodzono projekty w ponad 20 krajach.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA