fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Co można załatwić w urzędzie przez Internet

Meldunek, prawo jazdy – załatwisz przez Internet. Ale wiele urzędów wciąż zmusza do wizyt przy okienkach
Szczęśliwcy mogą już dziś, nie ruszając się z domu, zawiadomić urząd o sprzedaży auta, wyrobić wtórnik prawa jazdy czy zmienić informacje w ewidencji działalności gospodarczej. Tak jest w Urzędzie Miasta Krakowa.

Wzięte usługi

– Mamy dużo usług i tytuł lidera, ale patrząc na skalę potrzeb, jesteśmy na początku drogi – mówi Robert Skalny z UM Krakowa, gdzie uruchomiono już ok. 90 usług na platformie e-PUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, którą udostępnia MSWiA).
Na platformie e-PUAP MSWiA udostępniło nową usługę: weryfikację dowodu rejestracyjnego. – Po wejściu na e-PUAP można sprawdzić, czy dane w dowodzie rejestracyjnym są prawdziwe i zgodne z tymi, jakie zostały wprowadzone przez urząd. To ważne dla osób, które np. kupują pojazdy – mówi Violetta Szymanek z MSWiA.
Jak działa e-urząd w Krakowie? Wystarczy wejść na BIP Miasta Krakowa i w module e-PUAP znaleźć usługę. Potem zalogować się na stronie e-PUAP, wypełnić formularz elektroniczny i wybrać sposób jego podpisania. Do podpisu można wykorzystywać – od czerwca 2011 r. – tzw. profil zaufany. To odpowiednik podpisu elektronicznego, tyle że bezpłatny. – Należy założyć konto na e-PUAP i udać się do instytucji, która potwierdzi tożsamość danej osoby przez okazanie dowodu osobistego – wyjaśnia Skalny.
Także w Świnoujściu wiele można załatwić przez Internet, ale trzeba dysponować podpisem elektronicznym. Co załatwimy? – Od spraw meldunkowych, przez prawo jazdy czy dowód osobisty. Urząd w sieci zamieścił ok. 140 arkuszy różnych wniosków – mówi Robert Karelus, rzecznik UM Świnoujścia. Dodaje, że z elektronicznego podpisu korzysta wciąż mało osób.
– U nas osoby zarejestrowane w systemie e-PUAP mogą samodzielnie dopisać się do spisu wyborców. Kilka osób w tym roku skorzystało z tej możliwości – opowiada Daniel Mitros z chorzowskiego magistratu.
Jakie e-usługi cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców? Z raportu wynika, że jest to rejestracja i zmiana danych dotyczących działaności gospodarczej i udostępnienie informacji publicznej.
W krakowskim urzędzie w ciągu kilku lat 191 osób zaktualizowało drogą elektroniczną wpisy dotyczące działalności.
Popularna jest też usługa powiadomienia urzędu o sprzedaży pojazdu. – Uruchomiona w tym roku, a już skorzystało z niej 46 osób – mówi Skalny.
Jest też nowość: możliwość rejestracji pojazdów i wydania wtórnika prawa jazdy. – Wcześniej przesyłaliśmy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wnioski papierowe. Teraz udało nam się doprowadzić do wykorzystania połączenia między naszymi systemami – mówi Skalny. – Do wytwórni trafiają wnioski w formie elektronicznej.

Zależy od urzędników

Przez e-PUAP lub elektroniczne skrzynki podawcze urzędów można też wysyłać wnioski, skargi czy pytania. Ale z raportu MSWiA wynika, że petenci rzadko z tego korzystają. Najczęściej w Małopolsce. Najrzadziej – w Warmińsko-Mazurskiem.
W Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim elektroniczna skrzynka działa od pięciu lat. – Umożliwia osobom posługującym się bezpiecznym podpisem elektronicznym przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną – mówi Marta Milewska z urzędu, ale zaznacza, że w ten sposób można załatwić tylko sprawy, które nie wymagają załączników w oryginale.
We Wrocławiu przez Internet można np. zarezerwować miejsce w kolejce w  urzędzie, ale złożyć wniosek o dokumenty trudniej. – Wymagają własnoręcznego podpisu – tłumaczy Paweł Czuma z urzędu miasta.
– Urzędy są wyposażone w niezbędne narzędzia i od woli urzędników – ich podejścia i zaangażowania – zależy, jakie usługi elektroniczne zaoferują mieszkańcom – komentuje Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA.
Według Grzegorza Sibigi, specjalisty ds. e-urzędu z Instytutu Nauk Prawnych PAN, bariery wynikają głównie z mentalności. – Postęp na pewno jest. Z  roku na rok przybywa usług elektronicznej administracji, ale nie jest to jeszcze poziom zadowalający – uważa. – Ponieśliśmy ogromne koszty we wprowadzaniu systemów informatycznych, ale by korzyści przeważały nad  kosztami, korzystanie z e-urzędu musi być masowe, a do tego daleko.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA