fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

TVP Kultura przeciw Marszowi Niepodległości?

Ubiegłoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
TVP Kultura na Facebooku zamieściła plakaty przeciw Marszowi Niepodległości. Twierdzi, że to pomyłka
"Blokujemy marsz faszystów. No pasaran", "11 listopada. Ani metra przemarszu skrajnej prawicy. Blokowaliśmy, Blokujemy, Blokować będziemy. Przybywajcie w tysiącach. Bądźcie spontaniczni i punktualni" – takie plakaty zamieszczono na oficjalnym profilu na Facebooku TVP Kultura, jednego z kanałów telewizji publicznej.
Wzywają one do zablokowania Marszu Niepodległości – manifestacji organizowanej w Warszawie przez środowiska prawicowe.

Dla idei

– To skandal. Przedstawiciele publicznej telewizji dali w ten sposób wyraz swoim skrajnie lewicowym przekonaniom, wspierając radykalne organizacje – uważa Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej i jeden z organizatorów Marszu Niepodległości. – Złożymy w tej sprawie protest do prezesa TVP Juliusza Brauna oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Grafiki zamieszczone na profilu TVP Kultura towarzyszyły zapowiedzi programu "O wolności demokracji", jaki stacja zamierza wyemitować w listopadzie. Stworzyło je Porozumienie 11 Listopada.org skupiające działaczy organizacji lewicowych i anarchistycznych (Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści, "Krytyka Polityczna", Nigdy Więcej, Lewicowa Alternatywa, Federacja Anarchistyczna), którzy przed rokiem też chcieli zablokować marsz. Policja zatrzymała wówczas część osób z obu stron, m.in. Roberta Biedronia.
Tegoroczną manifestację, organizowaną przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, wspierają m.in. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, biskup Antoni Dydycz, Jan Pospieszalski, prof. Jacek Bartyzel (autor książek o genezie rozwoju myśli konserwatywno-narodowej), historyk prof. Jan Żaryn, mistrz świata w kick-boxingu Michał Tomczykowski i Paweł Kukiz, wokalista zespołu Piersi.
– Moje poparcie nie wynika z afirmacji dla ruchów, które organizują marsz, ale z poparcia dla idei niepodległej Polski – mówi "Rz" Kukiz.
"Spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego. Niepodległa Polska to wartość bezcenna" – napisano na stronie www.marszniepodleglosci.pl.

Będą podziękowania?

Umieszczenie na profilu TVP Kultura plakatów wywołało oburzenie części internautów. Grafiki zostały usunięte z profilu stacji. Władze TVP Kultura twierdzą, że ich umieszczenie wynikło z błędu technicznego. –Wyjaśniamy teraz, jak do takiego błędu doszło. Nie było naszą intencją nawoływanie do czegokolwiek czy opowiadanie się po którejkolwiek ze stron – przekonuje Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.
– Telewizja publiczna nie powinna angażować się w takie akcje – ocenia prof. Jacek Dąbała, medioznawca z KUL. – Instytucje publiczne powinny raczej tworzyć dobry, przyjazny klimat do działań wspierających polską tradycję.
A zdaniem Łukasza Sołtysiaka z Fundacji Forum Rozwoju Nowych Technologii konstrukcja Facebooka praktycznie wyklucza przypadkowy "błąd techniczny". – Żeby udostępnić na swojej stronie materiały, administratorzy profilu musieli nie tylko na nie wejść i kliknąć "udostępnij", ale jeszcze dodatkowo to zatwierdzić – tłumaczy.
– Grupa medialna Porozumienie 11 Listopada.org nie czyniła starań, by TVP Kultura zamieściła nasze materiały na swoim profilu facebookowym – zaznacza jeden z jej przedstawicieli. – Rozsyłamy do różnych redakcji nasze materiały i widać ktoś we własnym zakresie zadecydował, że warto je udostępnić. Jestem mile zaskoczony, TVP Kultura należą się od nas podziękowania.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA