fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Prawnik z ubezpieczenia: Palestra popularyzuje polisy na pomoc adwokata

Fotorzepa, Darek Golik
Naczelna Rada Adwokacka oraz firma Concordia podpisały wczoraj porozumienie na rzecz promowania ubezpieczeń ochrony prawnej
Ubezpieczenia ochrony prawnej są popularne w krajach zachodnioeuropejskich. Takie polisy ma 60 proc. mieszkańców Niemiec. W zamian za regularnie opłacane niewysokie składki ubezpieczony może skorzystać z usług prawnika (np. w procesie sądowym), którego koszty pokrywane są z polisy.
Adwokatura chce popularyzować takie ubezpieczenia w Polsce.
- W tej dziedzinie jesteśmy 20 - 30 lat za Niemcami - stwierdził przy okazji podpisania porozumienia z NRA Piotr Narloch, prezes towarzystwa ubezpieczeniowego Concordia, które oferuje klientom tego rodzaju polisy.  - To instrument ubezpieczeniowy pozwalający skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Trzeba tylko najpierw zapłacić, przewidując potencjalne kłopoty, ale mniej niż wtedy, gdy te problemy staną się realne i trzeba będzie pójść do adwokata. Do tego chcemy przekonywać Polaków, choć nie będzie to łatwe - wyjaśnił.
Takie ubezpieczenia mogą być skuteczną odpowiedzią na bariery dostępu obywateli do pomocy prawnej - mówił prezes NRA Andrzej Zwara. - Wejście adwokatów w tę niszę rynkową podniosłoby poziom bezpieczeństwa prawnego Polaków - wyjaśnił.
Monika Strus-Wołos z NRA dodała, iż pomogłoby też ucywilizować rynek, na którym nie brakuje patologii wynikłych z działalności firm uzyskujących odszkodowania.
Na mocy porozumienia powstanie lista adwokatów, którzy przystąpią do współpracy z Concordią. Posiadacze polis mogą sami wybrać sobie prawnika, ale najczęściej zdają się na rekomendację ubezpieczyciela. Strony zobowiązały się do ujednolicenia zasad współpracy adwokatów przy obsłudze klientów towarzystwa ubezpieczeniowego oraz stawek ich wynagrodzeń za poszczególne usługi.
Concordia jest jednym z kilku towarzystw, które sprzedają w Polsce ubezpieczenie ochrony prawnej. Oferta obejmuje m.in. pomoc prawnika w sprawach z dziedziny ruchu drogowego, ochrony życia prywatnego i rodzinnego, działalności gospodarczej. Dotyczy np. dochodzenia odszkodowań, obrony w sprawach karnych i wykroczeniowych, procesów pracowniczych, porad, umów konsumenckich i mieszkaniowych.
Poza opłaceniem honorarium prawnika ubezpieczyciel gwarantuje sfinansowanie kosztów: sądowych, egzekucji oraz należnych stronie przeciwnej w razie przegrania procesu.
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA