fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile kosztuje cię kredyt

Gazeta Lubuska/Fotorzepa, Bartłomiej Kudowicz Bar Bartłomiej Kudowicz
Promocyjne oferty banków – z relatywnie niskimi marżami – pozwalały dotąd na stabilizację rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) dla kredytów hipotecznych, mimo rosnącej stopy WIBOR. Teraz dzieje się inaczej
• – Średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania w czerwcu dla kredytów w złotych wynosi 6,79 proc. i w porównaniu z ostatnim miesiącem wzrosła o ponad 0,3 pkt proc. Dla kredytu we frankach szwajcarskich średnie RRSO wynosi 5,89 proc., a dla europejskiej waluty 5,06 proc. – wyjaśnia Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki Comperia.pl.
• W porównaniu ze złotym reszta walut pozostaje na stabilnym poziomie ze względu na brak podwyżek stóp procentowych w strefie euro czy Szwajcarii.
• Przypomnijmy, że kilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej już po raz czwarty w tym roku zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. W ten sposób w pierwszym półroczu podstawowe stopy procentowe wzrosły o 1 pkt proc.
– Rosnące stopy procentowe zwiększają koszt pieniądza. Efektem tego powinien być wzrost oprocentowania produktów kredytowych – twierdzi Marcin Zienkiewicz.
Jego zdaniem wysoka inflacja może spowodować, że najbliższe miesiące przyniosą kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jeśli tak się stanie, kredytobiorcom zadłużonym w polskiej walucie jeszcze bardziej wzrosną comiesięczne raty kredytu.
 
Oprocentowanie kredytów w trzech walutach
założenia:
• Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
• Kwota kredytu: 200 tys. PLN
• Okres kredytowania: 30 lat
• Raty równe, rynek wtórny
• RRSO kredytu dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA