fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wakacyjna praca młodych Polaków

ROL
Lato to dobra okazja do zarobku. Z możliwości pracy sezonowej skorzysta w tym roku około miliona osób
Pracę sezonową najłatwiej znaleźć w rolnictwie, gastronomii oraz budownictwie, zarówno w kraju jak i za granicą.
Małgorzata Staszałek, studentka I roku europeistyki Politechniki Koszalińskiej zaraz po egzaminach zamierza podjąć prace sezonową. Będzie jej szukała w pobliżu swego miejsca zamieszkania w handlu i gastronomii.
- W zeszłym roku udało mi się popracować sezonowo w Mielnie nad morzem - mówi. Na razie nie chce próbować sił za granicą. - Trochę się tego obawiam, chyba, że trafiłaby się naprawdę pewna i zaufana oferta - dodaje. Jej celem jest zarobienie na własny samochód. - Zamierzam popracować przez całe wakacje, niedawno uzyskałam prawo jazdy i marzę o swoim aucie - dodaje. Pracę sezonową traktuje jako wstępne doświadczenie, ważne nabieranie wprawy do tej „prawdziwej" posady, o której  na razie jeszcze jednak nie myśli.
Jej koleżanka Magdalena Gawęcka, studentka II roku tego samego kierunku od pięciu sezonów pracuje w czasie wakacji. - Jak tylko skończyłam 16 lat podjęłam pracę w czasie lata. Pracuję w ośrodku w Pleśnej - mówi. - Nie wyobrażam już sobie bym przez całe wakacje wypoczywała, nudziłabym się.
Zarobione pieniądze przeznacza na wakacje, najchętniej spędza je na Krecie. W tym roku we wrześniu też planuje wyjazd. W czasie roku akademickiego Magdalena pracuje też w weekendy jako kelnerka na weselach. Ale o stałej pracy chce pomyśleć dopiero po skończeniu studiów magisterskich.

Zarobki

Wynagrodzenie pracowników sezonowych zależy od branży oraz miejsca wykonywania pracy. Z danych Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego S.A. wynika, że w Polsce pracownikom sezonowym płaci się najczęściej od 7 do 15 zł za godzinę pracy. Kelner może zarobić od 5 do 12 zł.
Robotnicy w branży budowlanej dostają od 7 do 30 zł, zaś osoby pracujące przy zbiorach owoców mogą zarobić od 50 do 100 zł dziennie. Zagranicą stawki są nieco wyższe, ale należy pamiętać, że pracownik ponosi dodatkowe koszty związane z utrzymaniem - podaje Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego S.A.
W Niemczech czy Francji za skrzynkę truskawek można średnio otrzymać 3 -5 euro, zaś w Anglii do 2 funtów. W branży budowlanej zarobki są wyższe. We Francji pracownik budowy otrzymuje średnio około 8 euro za godzinę. Za ok. 3 miesiące pracy sezonowej przy zbiorach można zarobić średnio 2-3 tys. euro, a na budowie do 5 tys. euro. - Miesięczne koszty utrzymania to  około 300-600  euro - dodaje Bartosz Kaczmarczyk

Ilu wyjedzie

Wielu młodych decyduje się na sezonową prace za granicą. Z szacunków Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego wynika, że w tym roku, dzięki stabilnej sytuacji ekonomicznej w większości krajów UE do pracy sezonowej za granicę pojedzie ok. 500 tys. Polaków. Mniej więcej tyle samo znajdzie zatrudnienie w Polsce.
Bardzo popularne są wyjazdy do pracy przy zbiorach owoców i warzyw. W czerwcu można jechać na truskawki do Hiszpanii, w lipcu do Szwecji. Od sierpnia zaczyna się zbiór gruszek na południu Europy, a od października winobranie we Francji. W Niemczech z kolei już w maju rozpoczął się sezon na szparagi. Do krajów skandynawskich warto wybrać się na zbiór borówek. Latem za granicą pracowników poszukują również  hotele oraz branża gastronomiczna. Osoby dobrze znające język z umiejętnościami interpersonalnymi znajdą pracę jako animatorzy sportu i rekreacji.
Najlepiej płatna jest praca w budownictwie, Polacy chętnie wyjeżdżają do Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale w tym roku będzie inaczej. W tym roku najwięcej pracy w tym sektorze będzie w Niemczech oraz krajach Beneluksu. Poszukiwani są tam zarówno nisko- jak i wysoko- wykwalifikowani pracownicy - podaje Bartosz Kaczmarczyk.

W Warszawie do biura

W Warszawie liczba studentów szacowana jest na około 350 tys. To przyszli pracownicy biurowi.
- Warszawa to stolica centrali firm zarówno krajowych jak i zagranicznych, stąd taki popyt na tzw. białe kołnierzyki. Rekrutujemy pracowników na stanowiska każdego szczebla, zarówno asystenckie, specjalistyczne, jak i menedżerskie, oraz do wszystkich działów - HR, marketingu, sprzedaży, księgowości czy zakupów - mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. Dostępne są różne formy współpracy: praca tymczasowa, outsourcing, praca stała, czy try&hire (okres próbny).
- Wciąż dominuje opinia, że praca tymczasowa to elastyczna forma zatrudnienia, ale niestabilna. Jednak już dziś w Polsce około 20 proc. osób pracujących za pośrednictwem agencji znajduje stałe zatrudnienie - dodaje Anna Wicha.
Z raportu Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych oraz danych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wynika, że 20 proc. zatrudnionych na warszawskim rynku to pracownicy biurowi. Grażyna Raszkowska
 
 
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA