fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT od obiadu pracownika

- Pracownicy, którzy przebywają w delegacji, mają prawo – w ramach ustalonego limitu – do obiadu na koszt firmy. Czy jest to przekazanie usługi gastronomicznej, które należy opodatkować?
Nie. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Nieodpłatne świadczenie usług na cele związane z działalnością gospodarczą nadal nie jest więc obciążone VAT. Skoro firma wysłała pracownika w delegację, to należy uznać, że wyjazd ma charakter służbowy. Nie ma więc obowiązku naliczania VAT.
Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w KPMG
Zobacz więcej:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA