fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Działa Internet, brakuje narzędzi do zarządzania

Większość szkół w kontaktach ze studentami korzysta tylkoz internetowych systemów oraz z e-learningu
Na większości polskich uczelni istnieje internetowy system rejestracji kandydatów, elektroniczny dziekanat oraz e-learning – tak wynika z badania przeprowadzonego w 2010 r. przez Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania we współpracy z portalem Edunews.pl.
Jednak tylko 13 proc. szkół wprowadziło elektroniczne indeksy, a tylko niektóre uczelnie mają zinformatyzowany system stypendialny. Około 27 proc. studentów wszelkiego typu szkół wyższych i 41 proc. studentów uczelni publicznych korzysta z systemu USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów). Rozwija go Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji.
13 procent szkół wyższych wprowadziło elektroniczne indeksy
Szkoły wyższe radzą sobie dobrze z wykorzystywaniem w swojej działalności Internetu. Znacznie mniej jest na uczelniach zintegrowanych systemów do zarządzania. I tu zróżnicowanie jest duże. Stosowane oprogramowanie pochodzi od producentów globalnych, m.in. od SAP, Microsoft, Oracle, jak i lokalnych (Comarch, Teta, BPSC). Uczelnie sięgają też po systemy firm specjalizujących się w oprogramowaniu dla szkół wyższych (Highcom, Kalasoft, Softkam, Nextech, Partners, in Progress czy APS System).
Na uczelniach działają także aplikacje wykonane na zamówienie przez małe firmy lokalne lub przez studentów. Trudno jednak mówić o ich wysokiej funkcjonalności. – Większość systemów IT zainstalowanych na uczelniach nie daje pełnej i aktualnej informacji zarządczej – twierdzi Adam Pośpiech z Oracle Polska.
Najpopularniejszymi wdrożeniami systemów do zarządzania są licencje średnie, na kilkanaście stanowisk. Zdarzają się jednak kontrakty za kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych. Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Śląski używają systemu SAP for Higher Education and Research, którego wdrożenie kosztowało 55 mln zł. Tak drogie wdrożenia są realizowane dzięki dofinansowaniu z UE.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA