fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wzrost PKB Polski w IV kw. 2010 r. wyniósł 4,4 proc.

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Elżbieta Glapiak
Dynamika PKB w IV kw. 2010 roku wyniosła 4,4 proc., czyli tyle ile prognozowali ekonomiści - podał GUS w swoich wstępnych szacunkach
W IV kwartale 2010 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2000) wzrósł realnie o 0,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,9 proc.
PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 4,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
W IV kwartale 2010 r.czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy (wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 5,6 pkt. proc.).
Wpływ spożycia ogółem wyniósł 3,2 pkt. proc., a akumulacji 2,4 pkt. proc. (z tego 0,3 pkt. proc. - wpływ popytu inwestycyjnego i 2,1 pkt. proc. - wpływ zmiany zapasów).  Ujemny wpływ popytu zagranicznego (eksportu netto) wyniósł -1,2 pkt. proc.
- Podane dziś przez GUS dane o PKB w IV kw. 2010 r. okazały się bardzo bliskie naszym szacunkom opartym o wstępne dane za cały 2010 rok – wyja?nia Maciej Reluga z BZ WBK. - Lokomotywą wzrostu gospodarczego w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku była konsumpcja prywatna, napędzana m.in. zbliżającym się terminem wejścia w życie podwyżek podatku VAT (od 1 stycznia 2011 r.).
Monika Kurtek z BPH zaznacza, że. pozytywny wpływ na dynamikę PKB miały także zapasy. Za rozczarowujący uznać należy natomiast wciąż nikły wzrost inwestycji w gospodarce. Zgodnie z prognozami wpływ eksportu netto na wzrost PKB, przy znacznie silniejszym tempie wzrostu importu w porównaniu z eksportem, okazał się ujemny.
Kurtek dodaje, że pierwszy kwartał tego roku może przynie wyhamowanie tempa wzrostu polskiej gospodarki w porównaniu do zanotowanego w końcówce 2010 r., głównie z powodu niższego tempa wzrostu konsumpcji. W kolejnych kwartałach jednak dynamika PKB powinna powrócić na wyższe poziomy, do czego przyczyniać się powinny w głównej mierze rosnšce inwestycje.
- W całym roku spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4 proc. – wyjaśnia ekonomista - Naszym zdaniem opublikowane dziś dane, pokazujące solidne tempo wzrostu polskiej gospodarki, w połączeniu z przyspieszającą w ostatnich miesiącach inflacją, mogły skłonić  RPP do podwyżki stóp procentowych o 25 pb (główna do 4 proc.)
Do końca roku spodziewamy się wzrostu stóp procentowych o kolejne 50 pb.
Tego samego zdania jest Wojciech Matysiak z Pekao SA: Dane o PKB są neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniejsze szacunkowe dane o PKB za cały 2010 roku pozwoliły bowiem w miarę precyzyjnie zaprognozować szczegółowe dane za czwarty kwartał. Podtrzymujemy nasze przewidywania, że RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb.
RPP pozostawiła na dzisiejszym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA