fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie OFE

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że skorygowany przez rząd kalendarz wprowadzania projektu zmian w systemie emerytalnym jest realny do utrzymania. Jutro ostateczne stanowisko zajmie Zespół ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej
— Zmiany wejdą w życie wtedy, kiedy je uchwali parlament i podpisze pan prezydent. Najważniejsze jest teraz zrobienie dobrego pakietu. Te zmiany, które minister Boni nazywa korektą, mogą być przedłożone do parlamentu w ciągu najbliższych kilkunastu dni — powiedział Jan Krzysztof Bielecki.
Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, po spotkaniu z Komisją Trójstronną 17 lutego poinformował, że ustawa o zmianach w OFE ma zacząć obowiązywać od 1 maja, a nie od 1 kwietnia jak wcześniej zakładał rząd.
24 lutego zakończyły się konsultacje rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Lista zgłoszonych uwag jest długa. Rząd proponuje, by zamiast 7,3-proc. składki, do OFE trafiało 2,3 proc. Docelowo od 2017 r. ma to być 3,5 proc. To co nie pójdzie do OFE trafi na nowe indywidualne subkonto w ZUS. Celem zmian jest ograniczenie przyrostu długu publicznego i deficytu. Projekt przewiduje też zmiany w polityce inwestycyjnej OFE. Zaangażowanie funduszy w akcje ma dojść do 62 proc. wartości ich aktywów z obecnych 40 proc. w 2020 r. Wprowadza również ulgi podatkowe dla dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego.
W środę ostateczne stanowisko do projektu ma przedstawić Zespół ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej. Rząd ma przedstawić na tym posiedzeniu ostatnie analizy dotyczące m.in. zwiększenia w przyszłości składki do OFE. Michał Boni zapowiedział bowiem, że pod koniec tej dekady można wrócić do składki ma poziomie 4-5 proc. Rząd ma także dać ostateczne stanowisko co do dziedziczenia pieniędzy z II filarze w razie śmierci ubezpieczonego. W projekcie nie przewidziano bowiem analogicznych jak w OFE, zasad dziedziczenia tej części składki, która będzie zapisywana na subkoncie w ZUS. Partnerzy społeczni zgłosili także wniosek, by zachęta podatkowa dla oszczędzania w III filarze - w docelowej wysokości 4 proc. ulgi podatkowej - była wprowadzona wcześniej, od 2012 roku. Rząd miał także rozważyć wszystkie prawne kwestie dotyczące gwarancji waloryzacji na subkoncie.
Jednolitego stanowiska Komisji Trójstronnej nie ma jednak co oczekiwać. Opinie organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej są podzielone. Podpisany zostanie prawdopodobnie protokół rozbieżności.
Według zapowiedzi Michała Boniego rząd przyjmie projekt na posiedzeniu za tydzień (8 marca). Następnie zostanie skierowany do prac parlamentarnych. Jak mówił wcześniej, rząd poprosi Sejm o to aby "maksymalnie szybko procedował" nad projektem.
Rządowy projekt obniżenia składki do OFE może w Sejmie liczyć na poparcie PO i PSL. Przeciw propozycji są PiS i PJN. Lewica nie wyklucza, że opowie się za inicjatywą rządu, ale pod pewnymi warunkami, W ocenie przewodniczącego małopolskiej PO posła Ireneusza Rasia, zasadnicza debata o OFE odbędzie się w parlamencie. Zwłaszcza, że partie opozycyjne opowiadają się za dobrowolnością uczestnictwa w OFE, zwłaszcza dla osób, które w 1999 r. same decydowały czy chcą odkładać pieniądze na starość tylko w ZUS, czy także w funduszu emerytalnym.
Na tym projekcie nie koniec zmian w systemie emerytalnym. Michał Boni zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że zmiany będą przeprowadzane w trzech krokach. Pierwszy to projekt obniżający składkę do OFE oraz wprowadzający ulgi dla oszczędzających dobrowolnie na starość. Następnym krokiem mają być zmiany w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych (forma dodatkowego oszczędzania w zakładach pracy) oraz zmiany podnoszące efektywność funduszy emerytalnych, w tym utworzenie funduszy dopasowanych strategią do wieku oszczędzających. Trzecim krokiem są zmiany w różnych miejscach, w tym np. włączeniu mundurowych do systemu powszechnego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA