fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Trzecia umowa bezterminowa

Pierwszą umowę zawarliśmy 1 czerwca 2009 r. na rok. Kolejną 1 czerwca 2010 r. z terminem rozwiązania 1 czerwca 2012 r. Czy oznacza to, że na podstawie art. 251 k.p. trzeci kontrakt będzie już bezterminowy?
Zgodnie z art. 251 kodeksu pracy trzecia umowa na czas określony jest z mocy prawa bezterminowa. Ma to na celu ochronę pracowników przed nadużywaniem zatrudnienia terminowego. Zgodnie jednak z art. 35 ust. 1 pakietu antykryzysowego do umów trwających w dniu jego wejścia w życie (tj. 22 sierpnia 2009 r.) nie stosuje się art. 251 k.p.
Oznacza to, że kontrakt, który ma się rozwiązać 1 czerwca 2012 r., będzie tym pierwszym w rozumieniu tego przepisu. Bezpośrednio po jego rozwiązaniu będzie można zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony. Dopiero następna będzie musiała być bezterminowa.
Uwaga! U czytelnika został przekroczony 24-miesięczny, „pakietowy” limit zatrudnienia na podstawie umów na czas określony.
Istnieje ryzyko, że angaż z 1 czerwca 2010 r. przekształci się 22 sierpnia 2011 r. w kontrakt na czas nieokreślony.
Autorka jest prawnikiem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy
Czytaj więcej o:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA