fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Komisja Majątkowa: wyrok Trybunału Konstytucyjnego w marcu

Z naszych informacji wynika, że Trybunał Konstytucyjny zbierze się w pełnym 15-osobowym składzie
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
8 marca Trybunał Konstytucyjny ogłosi, czy komisja działała zgodnie z ustawą zasadniczą – dowiedziała się „Rz”
Z naszych informacji wynika, że Trybunał Konstytucyjny zbierze się w pełnym 15-osobowym składzie. Gdy będzie obradował, Komisja Majątkowa – która zwracała Kościołowi majątek bezprawnie odebrany mu w PRL – już nie będzie istniała. Przepisy o jej likwidacji weszły bowiem w życie 1 lutego, a jej rozwiązanie nastąpi 1 marca.
Trybunał zajmie się wnioskami o rozstrzygnięcie, czy przepisy, na podstawie których komisja działała, były zgodne z konstytucją. Chodzi głównie o brak możliwości odwołania się od jej orzeczeń do wyższej instancji, oraz o to, że nie było kryteriów powoływania członków komisji.
Wniosek taki dwa lata temu złożył SLD, a w ubiegłym roku rzecznik praw obywatelskich. Trybunał zebrał się w tej sprawie 31 stycznia, dzień przed wejściem w życie przepisów o likwidacji komisji. Jednak na wniosek marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny rozpatrzenie sprawy odroczył. Schetyna argumentował, że ewentualne uznanie niekonstytucyjności przepisów zagrażałoby finansom państwa.
Dr Paweł Borecki z Wydziału Prawa i Administracji UW tłumaczył wówczas „Rz”: – Samorządy, które poniosły szkodę majątkową w wyniku orzeczenia Komisji Majątkowej, mogłyby wówczas wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.
Jaki będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Są trzy możliwości. TK może sprawę umorzyć, powołując się na fakt, że Komisja Majątkowa już nie działa. Może też uznać, że przepisy, na podstawie których orzekała o zwrocie zagrabionego mienia kościelnego, były konstytucyjne albo przeciwnie – stwierdzić ich niekonstytucyjność.
Co wtedy? Czy Skarb Państwa tak jak przed 1 lutego byłby zagrożony dochodzeniem o odszkodowania samorządów, które uważają się za poszkodowane przez komisję (bo np. przekazała ona Kościołowi cenne miejskie działki po zaniżonej wycenie)? – Niekoniecznie – mówi ks. prof. Dariusz Walencik z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert w dziedzinie prawa wyznaniowego. – Gdyby Trybunał uznał niekonstytucyjność przepisów, to aby samorządy mogły dochodzić odszkodowania, TK musiałby ogłosić wyrok z mocą wsteczną. Teoretycznie mógłby też w swoim wyroku wyłączyć możliwość dochodzenia ewentualnych odszkodowań przez jednostki samorządu.
Stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów będzie też miało pośredni wpływ na działanie czterech komisji regulacyjnych, które zwracają mienie innym Kościołom i związkom wyznaniowym. Wprawdzie każda z nich powstała na podstawie odrębnej ustawy, ale pierwowzorem dla nich była ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z maja 1989 roku. To ona dała podstawy utworzenia Komisji Majątkowej.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.czaczkowska@rp.pl]e.czaczkowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA