fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Dalkia celuje w SPEC

Bloomberg
Francuska Dalkia jest zainteresowana warszawskim SPEC. Za tę największą w kraju sieć ciepłowniczą stolica może dostać ponad 1,5 mld zł
Dalkia Polska to największy prywatny operator sieci ciepłowniczych w Polsce oraz trzeci co do wielkości aktor na rynku kogeneracji poprzez elektrociepłownie w Łodzi i Poznaniu. Firma dziś potwierdziła swoje wstępne zainteresowanie prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).
Dalkia w swojej strategii podkreśla, że uczestniczy w procesach prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych i państwowych. Flagowym produktem Dalkii jest ciepło systemowe dostarczane za pomocą sieci ciepłowniczych w 40 polskich miastach.
Miasto sprzedaje 85 proc. akcji SPEC. Do 28 marca potencjalni inwestorzy mają czas na składanie niewiążących propozycji zakupu akcji w spółce. Miasto, nie później niż do 20 kwietnia, wyłoni grupę podmiotów, z którymi będzie prowadzić dalsze rozmowy.
W budżecie Warszawy zapisano przychody ze sprzedaży przedsiębiorstwa na poziomie 750 tys. zł, ale tę sumę przyjęto zanim jeszcze miasto określiło, ile udziałów w SPEC sprzeda. Zdaniem ekspertów, za pakiet 85 proc. inwestor będzie musiał zapłacić dużą premię, dlatego firma może być warta nawet 1,5-2 mld zł.
SPEC jest największą taką siecią w kraju i Unii Europejskiej. Zarządza systemem ciepłowniczym o długości ponad 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy, ogrzewając prawie 19 tys. obiektów. Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów.
Dalkia zatrudnia w Polsce ok. 5 tys. osób, zarządza miejskimi sieciami ciepłowniczymi o długości 1,7 tys. km, 4291 MW mocy cieplnej, 819 MW mocy elektrycznej i 74 MW mocy chłodu. W 2009 roku firma osiągnęła 1,9 mld zł przychodów.
Akcjonariuszami Dalkii Polska są: australijski fundusz Industry Funds Management (40 proc.) i Dalkia International (60 proc), której 66 proc. znajduje się w posiadaniu międzynarodowego koncernu usług komunalnych Veolia Environment, spółki notowanej na NYSE oraz Euronext.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA