fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przedsiębiorcy będą częściej sprawdzać stan techniczny swoich obiektów

Już wkrótce właściciele oraz zarządcy magazynów, sklepów, hal produkcyjnych będą musieli minimum trzy razy w roku kontrolować stan techniczny tych obiektów
Obowiązki takie nakłada na przedsiębiorców ostatnia nowelizacja prawa budowlanego. Zmusi ona właścicieli i zarządców obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. lub o powierzchni dachów co najmniej 1000 mkw. do przeprowadzania dodatkowych obligatoryjnych kontroli. Obejmą one więc m.in. magazyny, hale produkcyjne i targowe, sklepy, biurowce, niektóre budynki wielorodzinne, a także użyteczności publicznej, jak szpitale, przychodnie czy ośrodki wypoczynkowe.
Kontrole mają przeprowadzać - minimum dwa razy w roku w terminach do31 maja ido30 listopada - osoby z uprawnieniami budowlanymi (głównie tymi do kierowania robotami budowlanymi).
Po każdej kontroli właściciele lub zarządcy będą musieli przesłać protokół z kontroli do powiatowego nadzoru, który ma prowadzić rejestr. Jeżeli kontroli nie przeprowadzą, ryzykują grzywną. Będzie ją nakładał w formie mandatu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (maksymalna jej wysokość to 500 zł) albo sąd (wtedy grzywna może być wyższa).
Właściciele i zarządcy będą ponadto musieli przeprowadzać kontrole za każdym razem, gdy zmienią się warunki atmosferyczne, np. powieją silne wiatry lub wystąpią wielodniowe śnieżyce. W takich sytuacjach nie ma znaczenia powierzchnia zabudowy oraz dachu. Za brak tych kontroli będzie grozić grzywna wynosząca minimum 1000zł. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo obiektów. Powodem ich wprowadzenia jest głośna katastrofa budowlana hali targowej w Katowicach. Kontrola przeprowadzona po katastrofie wykazała duże zaniedbania.
Wprowadzenie nowych obowiązków nie zwolni właścicieli i zarządców od przeprowadzania kontroli okresowych: rocznych i pięcioletnich. Może więc zdarzyć się, że w jednym roku będą przynajmniej czterokrotnie sprawdzać stan techniczny swoich obiektów, dwukrotnie podczas okresowych kontroli i dwukrotnie w trakcie tych dodatkowych.
Nowelizacja czeka na podpis prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od opublikowania, czyli prawdopodobnie na początku lipca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA