fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci krytykują rządowe projekty

Naczelna Rada Adwokacka skrytykowała ostatnie rządowe projekty zmian w przepisach regulujących zawód adwokata. Jej zdaniem zmierzają one do zlikwidowania samorządu zawodowego i osłabienia adwokatury.
Projekty zmian prawa o adwokaturze dotyczące konkursów na aplikację, aplikacji i egzaminu adwokackiego oraz postępowań dyscyplinarnych, a także projekt ustawy o licencjach prawniczych i pomysł wprowadzenia maksymalnych wynagrodzeń za usługi adwokackie mają pozbawić znaczenia środowisko palestry, którego zadaniem jest obrona praw i wolności obywatelskich - głosi oświadczenie prezydium NRA przyjęte13 marca.
- Było to nadzwyczajne posiedzenie prezydium, na które zaproszono wszystkich członków Naczelnej Rady, w tym dziekanów rad okręgowych -powiedział "Rz" Stanisław Rymar, prezes NRA.
Dyskutowano o kwestiach wynikających zuchwały Krajowej Rady Radców Prawnych dotyczącej połączenia adwokatów i radców oraz z ogłoszenia przez premiera zamiaru wprowadzenia ustawy o doradcach prawnych.
- Kwestia połączenia zawodów będzie przedmiotem środowiskowej dyskusji, która potrwa do zjazdu adwokatury w listopadzie -poinformował prezes Rymar.
Prezydium NRA uważa, że zmiany w systemie świadczenia pomocy prawnej nie mogą być oderwane od tradycji. Muszą uwzględniać opinie zainteresowanych środowisk. Powinny mieć charakter systemowy, a nie chaotyczny i wyrywkowy. Adwokatura rozumie, że trzeba określić zakres pomocy prawnej, której mogliby udzielać absolwenci prawa. Jednak nie zgadza się na to, by doradcy mieli takie same uprawnienia jak adwokaci. Chce, żeby mogli świadczyć tylko prostsze usługi prawnicze.
Zdaniem adwokatury to samorząd, a nie minister sprawiedliwości, powinien organizować egzamin zawodowy, choć przy znaczącym udziale przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz ministerstwa. Ustawowe obiektywne kryteria tego egzaminu muszą gwarantować jego wysoki poziom i prawidłowy przebieg.
Prezydium NRA uważa, że urzędowe ograniczenie wysokości wynagrodzeń adwokatów byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami wolnego rynku. Takich regulacji zabraniają, zdaniem adwokatury, unijne przepisy o konkurencji. Naczelna Rada Adwokacka opowiada się za wdrożeniem systemu darmowej pomocy prawnej dla osób, których przed sądem nie stać na prawnika.
Adwokatura podkreśla, że przygotowywane przez rząd upaństwowienie postępowań dyscyplinarnych zagrozi niezależności obrońców i pełnomocników obywateli.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA