fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

PJN ogłosiła deklarację ideową

Polska Jest Najważniejsza ogłosiła w Katowicach swoją deklarację ideową. Odwołuje się do chrześcijańskich korzeni i do „Solidarności”
– Chcemy Polski bezpiecznej, zasobnej, sprawiedliwej, cieszącej się szacunkiem na świecie – wymieniała podczas spotkania w Katowicach posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza. Założyli go m.in. posłowie, którzy w ostatnich tygodniach opuścili PiS.
Była szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego wspólnie z eurodeputowanym Markiem Migalskim oraz posłami Pawłem Poncyljuszem i Elżbietą Jakubiak przedstawili deklarację ideową ich ruchu.
O tym, co znajduje się w dokumencie, „Rz” informowała już w środę. – Deklaracja ideowa jest wstępem do tworzonego programu – podkreślała Kluzik-Rostkowska. Działacze PJN odnieśli się w niej do chrześcijańskich korzeni swojego ruchu i zaznaczyli, że nawiązują do republikańskiej tradycji. Opowiedzieli się za wolnością: w sferze gospodarczej i prywatnej (słowa, przekonań i wyznania). Nawiązali też do idei „Solidarności”.
– Nasze ugrupowanie opowiada się za polityką zagraniczną roztropną w formie i stanowczą w treści, dla której głównym wyznacznikiem jest polska racja stanu – przekonywał Paweł Poncyljusz. Zaznaczył, że międzynarodowa pozycja państwa polskiego zależy od sposobu, w jaki zostanie wyjaśniana katastrofa smoleńska.
Potwierdziły się też informacje „Rz”, że na przełomie grudnia i stycznia byli działacze PiS skupieni obecnie w PJN będą chcieli przekształcić stowarzyszenie w partię polityczną. Kluzik-Rostkowska zadeklarowała chęć utworzenia partii podczas katowickiego spotkania. Według naszych informatorów działacze stowarzyszenia będą chcieli przeciągnąć do nowego ugrupowania posłów i działaczy PiS niezadowolonych z kształtu wstępnych list wyborczych partii Kaczyńskiego.
Zanim powstanie partia, działacze stowarzyszenia chcą przygotować program wyborczy. Migalski zapowiedział wczoraj, że będzie przy nim współpracować m.in. były wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński oraz sympatycy ugrupowania, którzy zarejestrowali się na stronie internetowej stowarzyszenia. – Nie mam zamiaru się ani wyśmiewać, ani krytykować. Nie boimy się konkurencji PJN – mówił wiceszef PO Waldy Dzikowski. Dodał, że Platformie łatwiej będzie rozmawiać z PJN niż PiS, bo „dyskusja z nimi jest o klasę wyżej”.
Mariusz Błaszczak (PiS) uważa, że PJN to „klub naśladowców PiS”: – Wyborcy już wielokrotnie udowodnili, że wolą oryginał od kopii, więc jesteśmy spokojni.
– Budowali ciemnogród, który był pośmiewiskiem całego świata. Dzisiaj mówią o tolerancji, kiedy wcześniej łazili pod pachę z Rydzykiem – komentował dla Tokfm. pl. Jerzy Wenderlich z SLD.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA