fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Liczyć się będą: wiedza, postawa i umiejętności

Fotorzepa, Darek Golik
Profil kompetencji sędziego i prokuratora ma pomóc w ich ocenie i szkoleniu
Krakowska szkoła pracuje właśnie nad stworzeniem profilu kompetencyjnego prokuratora i sędziego. Wymagana wiedza, umiejętności i postawa zostaną najpierw drobiazgowo określone i posłużą do kompleksowej analizy potrzeb szkoleniowych.
[srodtytul]Po wyższe standardy[/srodtytul]
Wszystko po to, by podnieść kwalifikacje kadry wymiaru sprawiedliwości i zobaczyć, w jakich dziedzinach poziom jest zbyt niski. We wrześniu dzięki pieniądzom z UE gotowa będzie ankieta poświęcona lukom w kompetencjach i wiedzy prokuratorów i sędziów. Zaraz potem trafi do prawników (adwokatów, radców prawnych, sędziów i prokuratorów), a także przedsiębiorców. Wyniki badania (przeprowadzi je firma wybrana w przetargu) pozwolą Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przygotować najbardziej profesjonalną ofertę szkoleniową. Nowy model szkolenia ma poprawić jakość wymiaru sprawiedliwości, tak aby przedsiębiorcy nie mieli wrażenia, że sędziowie i prokuratorzy zbyt mało wiedzą o prowadzeniu działalności gospodarczej, gdy rozstrzygają ich spory.
– Profil kompetencyjny prokuratora czy sędziego ma określić standardy jego pracy i pozwolić na dostosowanie oferty szkoleniowej do potrzeb gospodarki – wyjaśnia prokurator Sylwia Morawska z KSSiP.
Stan wiedzy sędziów i prokuratorów zajmujących się sprawami gospodarczymi najlepiej ocenią sami przedsiębiorcy (m.in. z BCC i KIG).
Czym innym są postawa i umiejętności, które będą określane przez najlepszych specjalistów od etyki zawodowej, psychologii i zarządzania kapitałem ludzkim oraz przez wybrane autorytety środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego.
[b]Co będzie brane pod uwagę przy ocenie właściwej postawy? Prokurator Sylwia Morawska wymienia m.in. uczciwość, odpowiedzialność, odwagę, niezależność, sprawność i akceptację  zasad gospodarki rynkowej oraz reguł wolnego rynku[/b].
Oprócz postaw niezbędnych w rozstrzyganiu spraw gospodarczych na model kompetencyjny składać się będą: wiedza o mechanizmach prowadzenia działalności gospodarczej, umiejętności współpracy z biegłymi i ocena poziomu ich kompetencji oraz umiejętności warsztatowe – w tym szybkiego identyfikowania i rozstrzygania konfliktów interesów, zarządzanie sprawami, zarządzanie informacją, sprawna komunikacja, panowanie nad emocjami.
Profil ma być gotowy do czasu przyjęcia przepisów o okresowej ocenie sędziów i prokuratorów (szczegóły patrz ramka).
[srodtytul]Chcą się uczyć[/srodtytul]
– Samych ocen okresowych nie popieramy – mówi „Rz” prokurator Edward Szafraniec, wiceprezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP. I dodaje, że do oceny pracy prokuratora wystarczą dzisiejsze wizytacje i lustracje.
Prokurator Szafraniec przyznaje jednak, że profesjonalne szkolenia są środowisku bardzo potrzebne. – Wprawdzie nawet najwięcej szkoleń nie sprawi, że przestaniemy sięgać po opinie biegłych, ale umiejętna i szybka analiza skomplikowanej sprawy gospodarczej znacznie przyspieszy postępowanie – dodaje.
Prokurator Małgorzata Bednarek, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad vocem”, nie krytykuje pomysłu tworzenia profilu kompetencji prokuratora. Uważa jednak, że takie badanie powinno być prowadzone nie tylko w szkole sądownictwa i prokuratury, ale i wśród samych prokuratorów.
– Tylko wówczas można mówić o jakiejkolwiek podstawie do przeprowadzania ocen prokuratorów – uważa.
Jest jeszcze jeden warunek: trzeba odejść od systemu wizytacyjno-lustracyjnego i przejść do wizytacji konkretnego prokuratora.
[ramka] [b]Komentuje: Jacek Skała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów RP [/b]
Szkolenia są nam bardzo potrzebne, to prawda. Tylko nie takie, jakie proponuje się nam dziś. Dla prokuratorów liniowych ważne jest, by wykładowcami byli praktycy. Np. prokurator prowadził kilka spraw związanych z VAT, przestępstwami paliwowymi czy bankowymi i udało mu się osiągnąć sukces. Zna metodykę pracy, wie, jak postępować, kiedy prowadzić czynności itd. Niech więc szkoli innych. Taka wiedza byłaby dla nas wartościowa i pożyteczna. Wiedzę książkową już posiedliśmy, a abstrakcyjna nie jest nam potrzebna.
Tymczasem krakowska szkoła idzie w zupełnie innym kierunku i organizuje szkolenia, które prowadzą wszyscy, tylko nie prokuratorzy praktycy. [/ramka]
[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/06/18/liczyc-sie-beda-wiedza-postawa-i-umiejetnosci/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA