fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Sprzedaż smartfonów pociągnie w górę rynek komórek

O 46 proc. ma w tym roku wzrosnąć globalna sprzedaż smartphone’ów. Napędzi ją spadek cen oraz dostęp do e-maila i nawigacji w telefonie – przewiduje firma Gartner.
Rzeczpospolita
Producenci nowoczesnych telefonów mają powody do zadowolenia. Według amerykańskiej firmy badawczej Gartner sprzedaż tego typu urządzeń w 2010 r. będzie o 46 proc. większa niż w 2009 r.
Na całym świecie nabywców ma znaleźć 251 mln zaawansowanych telefonów komórkowych.
Według Gartnera czynnikami, które napędzą wzrost, będą spadek cen oraz funkcje dostępu do poczty e-mail i nawigacji.
Prognoza Gartnera jest potwierdzeniem ubiegłorocznego trendu. W 2009 r., mimo że sprzedaż telefonów wszystkich typów na świecie zmniejszyła się o 0,9 proc. rok do roku (wyniosła 1,21 mld sztuk), smartphone’y zyskały 23,8 proc. Szybki wzrost popularności tego typu urządzeń ma według Gartnera sprawić, że dynamika całego globalnego rynku telefonów komórkowych będzie w tym roku dodatnia. Sprzedaż ma zwiększyć się o od 11 do 13 proc.
Według Caroliny Milanesi, dyrektor badań Gartnera, jednym z producentów, którzy najbardziej zyskają na popularności smartphone’ów, będzie koreański Samsung. – Ta firma oferuje relatywnie najatrakcyjniejszą mieszankę ilości funkcji i ceny – napisała Milanesi.
Największym producentem smartphone’ów w 2010 r. pozostanie fińska Nokia, która w 2009 r. sprzedała ponad 80 mln takich urządzeń. Druga pozycja przypadnie Research In Motion (producent BlackBerry), a trzecia – Apple’owi (iPhone). – Nokia i stosowany przez nią system Symbian były ostatnio mało atrakcyjne, ale duży udział w rynku sprawia, że pozycja Finów wciąż jest mocna, a Nokia ma potencjał wzrostu – napisała Roberta Cozza, analityk Gartnera.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA