fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Polskie marki bankowe gonią świat

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
PKO BP najcenniejszą polską marką. Prestiżowy magazyn „The Banker” wycenia ją na ponad miliard dolarów
Pozwoliło to PKO BP zająć 129. pozycję w przygotowywanym przez brytyjski magazyn „The Banker” rankingu 500 najdroższych bankowych marek. Obok niego w zestawieniu znalazły się jeszcze nazwy dziewięciu polskich instytucji. Wartość ich marek wzrosła w ub.r. aż o 85 procent, podczas gdy wycena instytucji z pozostałych krajów powiększyła się o niespełna 4 proc.
Awansowały wszystkie obecne w zestawieniu polskie marki. Najwyżej Getin – o 67 pozycji, i Kredyt Bank – o 57 miejsc.
– To, że Polska mniej niż inne państwa odczuła kryzys, nie jest bez znaczenia przy wycenie naszych marek. Na ich wartość ma wpływ wiele czynników, w tym również nastroje konsumenckie i wzrost gospodarczy – wylicza Marek Staniszewski, członek zarządu w grupie Young & Rubicam Brands zajmującej się wyceną marek i zarządzaniem nimi. Według niego polskie firmy doceniają znaczenie dobrego wizerunku i do jego promocji zatrudniają gwiazdy ekranu. Bank ING współpracuje z Markiem Kondratem, Gerard Depardieu wystąpi w reklamach Banku Zachodniego WBK. W sumie dziesięć najdroższych polskich marek bankowych wyceniono na ponad 4 mld dolarów.
Tymczasem najcenniejsze na świecie bankowe logo należy do brytyjskiego HSBC (28,5 mld dolarów). Wśród polskich marek przewodzi PKO BP z logo wartym ponad 1 mld dolarów. Ten szacunek „The Banker” pokrywa się z wyceną dokonaną w rankingu marek „Rz”. Siedem pozycji za PKO BP jest Pekao SA z logo wartym 978 mln dolarów.
W rankingu są jeszcze tylko dwa banki z naszego regionu, których marki wyceniono wyżej niż PKO BP. Obie należą do rosyjskich instytucji.
[ramka][srodtytul]Najcenniejsze Banki[/srodtytul]
[b]Marki Światowe[/b]
1. HSBCWartość 28,5 mld dolarów
2. Bank of AmericaWartość 26 mld dolarów
3. SantanderWartość 25,6 mld dolarów
[b]Marki polskie[/b]
129. PKO BPWartość 1,06 mld dolarów
136. Pekao SAWartość 978 mln dolarów
276. Bank Zachodni WBKWartość 338 mln dolarów[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA