fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Lifting Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier" ma nową stronę internetową i adres. Zmieniła też statut ograniczając zarząd do jednej osoby.
Dzięki nowej stronie (obecnie [link=http://www.fpbb.pl/]www.fpbb.pl[/link], wcześniej www.j.kwasniewska.aid.org.pl) fundacja byłej prezydentowej zrywa z polityczną przeszłością. Na nowej stronie nie można już prześledzić historii fundacji od czasu jej założenia w 1997 r.
Pozostał znak fundacji - Motyl "symbolizujący budzące się życie i nadzieję". Strona ma inną kolorystykę. Ciemną zieleń zastąpioną pistacją.
[srodtytul]Jeden, nie trzech[/srodtytul]
Kilka miesięcy temu fundacja Jolanty Kwaśniewskiej zmieniła też statut zmniejszając liczbę członków zarządu z trzech do jednego. Nadal jednak zarząd "Porozumienia bez barier" jest trzyosobowy: poza prezesem i fundatorem (Jolanta Kwaśniewska) członkami zarządu są Krzysztof Berzyński i Małgorzata Dębek. Zmiana statutu pozwoli w przyszłości na jednoosobowe zarządzanie fundacją w rękach Jolanty Kwaśniewskiej.
Kilka dni temu Fundacja "Porozumienie bez Barier"otrzymała specjalną Nagrodę św. Kamila „za wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci i godną naśladowania postawę”, akcję „Odnawiamy Nadzieję” oraz wybudowanie Kliniki Onkologii Dziecięcej w Gdańsku”.
Budynek szpitala - ponad 30-łóżkowy oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Gdańsku- powstał w 2005 roku. Został zaprojektowany i zbudowany przez Fundację od fundamentów.
Dziś okazuje się za mały na potrzeby chorych dzieci, które wypełniają nawet korytarze kliniki. Fundacja Kwaśniewskiej planuje by w tym roku zebrać pieniądze na dobudowanie dwóch pięter.
[srodtytul]Pieniędzy ubywa[/srodtytul]
Od czasu zakończenia prezydentury Kwaśniewskich fundacja "Porozumienie bez barier" działa skromniej, ma coraz mniejsze wpływy. Nie rezygnuje jednak z pomocy niepełnosprawnym, nadal przyznaje stypendia zdolnym dzieciom choć w ograniczonej ilości. W ostatnim dostępnym sprawozdaniu finansowym za 2008 r. fundacja Kwaśniewskiej uzyskała prawie 267 tys. zł z darowizn, drugie tyle to odsetki ze zgromadzonych w poprzednich latach funduszy. Pod koniec 2008 r. fundacja miała na koncie prawie 6 mln zł.
W ubiegłym roku prokuratura umorzyła śledztwa prowadzone w sprawie finansów i darczyńców "Porozumienia bez barier". Śledztwo nie potwierdziło nieprawidłowości o których mówił lobbysta Marek Dochnal.
Katowicka prokuratura prześledziła również bogatą dokumentację finansowo-księgową fundacji od momentu powstania w 1997 r. do czerwca 2006 r. Wykryto drobne nieprawidłowości, które nie są przestępstwem. Na przykład nie zgadzała się lista darczyńców z kwotami jakie były zaksięgowane.
Wcześniej prokuratura w Katowicach umorzyła inny wątek śledztwa w sprawie fundacji Jolanty Kwaśniewskiej, również na podstawie zeznań Marka Dochnala. Lobbysta twierdził, że w 1997 r. w Pałacu Prezydenckim przekazał Kwaśniewskiej czek na 50 tys. zł. Kilka miesięcy później miał kupić jej trzy futra warte prawie 50 tys. zł. Prokuratura nie potwierdziła tych informacji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA