fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koszty tylko wtedy, gdy był przychód

www.sxc.hu
Pracownik w 2009 r. korzystał przez pełny miesiąc z urlopu bezpłatnego. Nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za ten miesiąc. Upoważnił pracodawcę do rocznego rozliczenia PIT-12. Z ilu miesięcy należy uwzględnić koszty uzyskania przychodów w PIT-40 ? Z 11 czy z 12?
[b]Odpowiada Bartłomiej Atys, radca prawny w Kancelarii Prawnej Atys i Wspólnicy sp.k.:[/b]Koszty uzyskania przychodu można uwzględniać tylko w odniesieniu do miesięcy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie.Zgodnie z art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.W art. 22 ust. 2, w którym uregulowane są zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, ustawodawca wprowadził zasadę miesięcznego ustalania kosztów uzyskania przychodu. Jest to przepis szczególny dotyczący tylko określonej grupy podatników.Zgodnie z nim koszty uzyskania przychodów są równe określonej zryczałtowanej kwocie ustalanej w skali miesiąca i nie mogą przekroczyć dwunastokrotności tej kwoty w skali roku.[b]Jakie limit...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA