fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nowe mieszkania sprzedają się coraz lepiej

Deweloperzy z GPW, szczególnie biorąc pod uwagę krótszy ze względu na przerwy świąteczne czas pracy, nie mają powodów do narzekania
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Końcówka 2009 roku w wykonaniu deweloperów z GPW była całkiem dobra. Większości z giełdowych firm udało się wypracować lepsze wyniki sprzedażowe niż w III kwartale minionego roku
Rynek mieszkaniowy się ustabilizował. Jak wynika z danych [link=http://www.parkiet.com]RedNet Consulting[/link], średnia cena nabycia mieszkania dla siedmiu największych aglomeracji (7,02 tys. zł za mkw) w grudniu była nieco wyższa niż we wrześniu 2009 r. (6,99 tys. zł). Spadek średniej wielkości rabatów – z ponad 11 proc., do niecałych 9 proc. świadczy z kolei o mniejszej skłonności deweloperów do obniżania cen i zmianie nastawienia klientów, którzy raczej nie oczekują już spadków cen.
[srodtytul]Na podium bez zmian[/srodtytul]
Deweloperzy z GPW, szczególnie biorąc pod uwagę krótszy ze względu na przerwy świąteczne czas pracy, nie mają powodów do narzekania. Większość firm poprawiła bowiem rezultaty z III kwartału. Wygląda na to, że liderzy rankingu „Parkietu” z tego okresu, [link=http://www.parkiet.com]J.W. Construction[/link] i [link=http://www.parkiet.com]Dom Development[/link] nie tylko obronili czołowe pozycje, lecz także powiększyli przewagę nad rywalami. Kontrolowana przez [b]Józefa Wojciechowskiego[/b] spółka podpisała w IV kwartale 261 umów sprzedaży (brutto, nie licząc rezygnacji), o cztery więcej niż kwartał wcześniej.
– To bardzo dobry wynik. Potwierdza on wzrost zainteresowania klientów oraz większą skłonność banków do udzielania kredytów. Na wzrost popytu wpłynęła również stabilizacja cen lokali, które w perspektywie kolejnych miesięcy powinny stopniowo rosnąć – uważa [b]Małgorzata Szwarc-Sroka[/b], dyrektor pionu ekonomicznego J.W. Construction.
Konkurent spółki z Ząbek, Dom Development, również ma za sobą udany kwartał. Z naszych szacunków wynika, że firma wypracowała wynik zbliżony do tego z III kwartału, gdy sprzedała 230 lokali netto.Trzecią pozycję w rankingu utrzymał [link=http://www.parkiet.com]Polnord[/link], który w ostatnich trzech miesiącach roku, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, sprzedał 115 lokali.
[srodtytul]Popyt rośnie poza stolicą[/srodtytul]
Na czwartą pozycję awansowała lubelska [link=http://www.parkiet.com]Wikana[/link], która w IV kwartale sprzedała 90 mieszkań (82 w III kw.) – Pomogło nam oddanie do użytku czterech budynków, co zachęciło niezdecydowanych do zakupu – mówi [b]Robert Gajor[/b], dyrektor ekonomiczny spółki.
Wyniki poprawił również stołeczny [link=http://www.parkiet.com]Marvipol[/link]. W ostatnich trzech miesiącach roku spółka sprzedała 71 lokali (64 w III kw.). – Obserwowany poziom sprzedaży potwierdza naszą stabilną pozycję. Istotne jest, abyśmy powiększali ofertę lokali – ocenia [b]Andrzej Nizio[/b], wiceprezes spółki.
[srodtytul]Mniejsza oferta, słabszy wynik[/srodtytul]
Rekordowego wyniku z III kw. 2009 r. nie udało się poprawić [link=http://www.parkiet.com]Ronsonowi[/link]. [b]Tomasz Łapiński[/b], członek zarządu spółki, jest jednak zadowolony z rezultatu. – W IV kwartale sprzedaliśmy 66 lokali, co stanowiło blisko 20 proc. oferty na początku okresu (333 lokale). W III kwartale Ronson sprzedał 79 lokali, ale w porównaniu z 412, które miał na sprzedaż na koniec czerwca, stanowiło to trochę ponad 19 proc. oferty – analizuje Łapiński.
Specjalizujący się w budowie luksusowych mieszkań [link=http://www.parkiet.com]Atlas Estates[/link] sprzedał w IV kwartale 37 lokali, o pięć mniej niż kwartał wcześniej. – Wynik jest satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę fakt, że oferujemy lokale tylko z dwóch projektów. Cieszy również wzrost średniej ceny metra kwadratowego sprzedawanych mieszkań – mówi [b]Michał Witkowski[/b], dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Atlas Estates.
[i] Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/7,884666_Popyt_rosnie__mieszkania_sprzedaja_sie_coraz_lepiej_.html]parkiet.com[/link][/i]
Źródło: parkiet.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA