fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Najlepsze polskie dzieła sztuki w Ministerstwie Kultury

"Ptaki" Magdaleny Abakanowicz
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Jerzy Haszczyński
Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" zainauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu ministerstwa. Przez cały rok można tam będzie oglądać prace m.in. Abakanowicz, Hasiora, Kantora, Lebensteina, Nowosielskiego i Tarasina
Od 8 stycznia do 31 grudnia na ścianach Pałacu Potockich pokazanych zostanie kilkadziesiąt obrazów powstałych od lat 50. do 90. XX wieku, natomiast na dziedzińcu wystawione zostaną metalowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Mutanty” i „Ptaki”.
- Wybrałem obrazy, które są bardzo ważne dla rozwoju poszczególnych tendencji artystycznych w Polsce, z drugiej strony takie, które charakteryzują się bardzo dobrymi efektami estetycznymi i zwrócą uwagę nie tylko miłośników sztuki – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, twórca kolekcji polskiej sztuki współczesnej.
Wśród prezentowanych prac znajdą się między innymi asamblaż Władysława Hasiora „Ikar”, „Art…suppli…” Tadeusza Kantora, „Apogeum” i „Małe grzeszki” Jana Lebensteina, abstrakcje wrocławskich twórców Alfonsa Mazurkiewicza, Józefa Hałasa i Zdzisława Jurkiewicza, „Martwa natura” Jerzego Nowosielskiego, inspirowane surrealizmem obrazy Kazimierza Mikulskiego „Kuszenie narzeczonej” i „Wybór narzeczonej”.
"Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się ono galerią otwartą – miejscem prezentacji na tak dużą skalę" - pisze we wprowadzeniu do katalogu Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - "Ta nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni Pałacu Potockich bierze się z chęci udostępnienia szerokiej publiczności zbiorów najwybitniejszych dzieł sztuki, które obecnie znajdują się w polskich muzeach (…). Udostępniając Pałac Potockich artystom, chcę poszerzyć przestrzeń publiczną, aby prezentować dzieła wybitne oraz pozyskać dla nich nowych odbiorców”.
Po prezentacji wrocławskiego Muzeum Narodowego w budynku MKiDN pokazywane będą zbiory sztuki współczesnej kolejnych polskich muzeów.
Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest jedną z najcenniejszych w kraju. Liczy ponad 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Wystawa stała pokazywana w gmachu Muzeum Narodowego, będąca autorską propozycją jej kuratora Mariusza Hermansdorfera, jest prezentacją obszernych zestawów prac wybranych artystów, od ich dzieł najwcześniejszych do ostatnich. Wśród pokazywanych prac są dzieła m.in. Witkacego, Jaremy, Nowosielskiego, Hasiora, Lebensteina oraz największą w Europie kolekcje dzieł Magdaleny Abakanowicz.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA