fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Wyroki są dostępne dla adwokata

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej
Tak stwierdził [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. II SA/Wa 978/09)[/b] w precedensowym wyroku w sprawie ze skargi mec. Józefa Forystka.
Adwokat zwrócił się do Prokuratorii o udostępnienie wyroków sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, wydanych w 2008 r. w sprawach reprywatyzacyjnych, w których brała udział Prokuratoria, a orzeczenia były niekorzystne dla Skarbu Państwa.
– Prokuratoria, reprezentująca Skarb Państwa w sprawach majątkowych, dysponuje bazą takich orzeczeń z całej Polski – twierdzi mec. Józef Forystek. – Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C92942D18D7743D09D4F736B5D450C7?id=162786]ustawą o dostępie do informacji publicznej[/link] orzeczenia sądów w sprawach z udziałem Skarbu Państwa są informacją publiczną.
Prokuratoria odmówiła, wyjaśniając, że nie jest organem administracji publicznej. Żaden przepis nie nakłada na nią obowiązku udostępniania orzeczeń z postępowań z jej udziałem. By spełnić żądanie, należałoby wyselekcjonować wyroki według podanych kryteriów i zanonimizować. Byłaby to więc informacja przetworzona, która wymaga wykazania, że jest szczególnie istotna dla interesu publicznego.
W skardze do sądu J. Forystek uznał za nieuzasadnione twierdzenie, że Prokuratoria nie jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej. Orzeczenia, które posiada, są taką nieprzetworzoną informacją; należało je tylko zestawić i zanonimizować. A nawet gdyby miały charakter informacji przetworzonej, to za ich udzieleniem przemawia interes publiczny osób, które starają się o zwrot swojej własności, a ich interesy reprezentuje kancelaria adwokacka.
Z tym akurat argumentem sąd się nie zgodził. – Interes grupy osób powiązanej umowami cywilnoprawnymi z kancelarią adwokacką nie jest interesem publicznym, lecz interesem indywidualnym tej kancelarii – wskazał sędzia Przemysław Szustakiewicz.
Sąd uznał natomiast Prokuratorię za podmiot zobowiązany do udzielania informacji publicznej. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów administracji rządowej – stwierdził. Ani zgromadzenie określonych informacji znajdujących się w Prokuratorii, ani ich anonimizacja nie nadają im charakteru informacji przetworzonej. A udostępnienie informacji nieprzetworzonej nie wymaga wykazania interesu publicznego.
Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratoria Generalna zapewne jednak zaskarży go do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA