fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemcy chcą pobudzić akcję kredytową

Władze tego kraju myślą o zaoferowaniu bankom 10 mld euro w formie wspieranych przez państwo kredytów, aby zapobiec zapaści kredytowej
Plany te wynikają z dokumentu podpisanego przez ministra gospodarki Niemiec. Dotarła do niego agencja Reuters. Niemieckie władze rozważają również udzielenie gwarancji na złe kredyty w wysokości 7,5 mld euro oraz wykupienie kredytów eksportowych w dążeniu do poprawy możliwości refinansowania banków.
W sobotę Karl-Theodor zu Guttenberg, szef resortu gospodarki, powiedział, że nie ma obawy, iż podaż kredytów może się pogorszyć, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Jutro ma się odbyć spotkanie ministra finansów Niemiec z przedstawicielami banków, na nim mają zostać przedstawione propozycje ożywienia sytuacji. W celu jej zwiększenia działania podejmują też polskie władze. Rząd w maju przyjął dokument, na podstawie którego dzięki gwarancjom i poręczeniom Banku Gospodarstwa Krajowego miało dojść do zwiększenia akcji kredytowej o 20 mld zł.
Jednak do tej pory tylko kilka banków złożyło w BGK wnioski o poręczenia. W połowie września NBP ma przedstawić rozwiązania, które pozwolą bankom spółdzielczym udzielać więcej kredytów (nawet o 11 mld zł).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA