fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Poliglota w kuchni

Leszek Wencel przez trzy lata odpowiadał za Nestle na Ukrainie i w Mołdawii. Udało mu się potroić obroty firmy na tych rynkach
Fotorzepa, Michał Warda Mic Michał Warda
Leszek Wencel, prezes Nestle Polska.Stworzył strategię biznesową dla marki Winiary. Głównie dzięki niej firma, którą kieruje, może uznać pierwsze półrocze 2009 r. za udane
Na czele Nestle Polska, która w pierwszej połowie 2009 roku zwiększyła przychody ze sprzedaży o 18 proc., stoi od ponad trzech lat. Zastąpił na tym stanowisku zmarłego nagle Luca Dourvera. Jest pierwszym Polakiem, któremu szwajcarski gigant spożywczy pozwolił kierować swoim biznesem w naszym kraju. Wencel opowiada także za działalność Nestle w krajach bałtyckich. Jednak to Polska jest tym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym koncern sprzedaje najwięcej swoich produktów. Łącznie zatrudnia u nas ok. 4 tys. pracowników.
W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy 51-letni Leszek Wencel związał się z Nestle Polska. Przedtem pracował dla firm produkujących towary szybkozbywalne (ang. FMCG) w Polsce, Rosji i Finlandii. Działalność w Nestle Polska rozpoczął od funkcji członka zarządu. Podlegał mu dział produktów kulinarnych sprzedawanych przez Nestle na rynku polskim przede wszystkim pod marką Winiary. Kaliski zakład przypraw, kostek rosołowych i majonezu Szwajcarzy przejęli w 1995 roku.
Leszek Wencel postanowił przygotować wówczas nową strategię biznesową dla Winiar. Celem było zmniejszenie dystansu do największego konkurenta Nestle w Polsce, którym od lat jest koncern Unilever, właściciel marki Knorr. Wencel zdecydował, że należy podkreślać m.in. polskość Winiar. W ostatnim rankingu „Rzeczpospolitej” na najbardziej wartościowe marki polskie Winiary zostały wycenione na ponad 315 mln zł. Dało im to 40. miejsce na liście.
W 2001 roku koncern zdecydował, że Leszek Wencel ma odpowiadać również za segment napojów, w tym za Nescafe, jedną z najpopularniejszych kaw w Polsce. Po dwóch latach wyjechał z Polski, aby pokierować biznesem Nestle na Ukrainie i w Mołdawii. Odpowiadał za ten region do 2006 roku. W ciągu trzech lat udało mu się potroić obroty Nestle na rynkach ukraińskim i mołdawskim.
Nieoficjalnie się mówi, że niedługo może zrobić kolejny krok w karierze i awansować w strukturach Nestle.
Współpracownicy z koncernu, także ci w Polsce, nazywają go nie Leszek, ale Leo. Prezes Nestle nie lubi rozgłosu i bycia w centrum. Rzadko pojawia się w mediach. Ceni sobie pracę zespołową. Osoby, które pracują z nim na co dzień, mówią, że jest wymagający i dociekliwy.
Szef Nestle Polska jest absolwentem Politechniki Śląskiej i Międzynarodowej Szkoły Biznesu na Uniwersytecie Warszawskim.
Karierę zawodową rozpoczął w Finlandii, gdzie pracował jako wykładowca na Politechnice w Tampere.
Wencel jest poliglotą. Biegle mówi po angielsku, niemiecku, fińsku i rosyjsku.
Jest żonaty. Ma dwie córki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA