fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Gaz-System walczy o dopłaty na budowę gazociągów

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Spółka zamierza pozyskać ok. 700 mln zł unijnych dotacji na budowę gazociągów przesyłowych. Od końca 2011 r. chce też umożliwić większy import gazu z Niemiec i Czech
Do końca 2011 r. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zamierza zwiększyć możliwości Polski w pozyskiwaniu gazu z innych kierunków niż wschodni. – Do końca 2011 r. chcemy zwiększyć przepustowość połączenia w Lasowie na granicy z Niemcami z obecnego niecałego 1 mld m sześc. rocznie do 1,5 mld – mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.
Spółka planuje też budowę gazociągu Moravia, który połączy systemy Polski i Czech. Jego planowana przepustowość to 0,5 mld m sześc. Tymczasem PGNiG zgłosiło zapotrzebowanie na 1 mld m sześc. gazu rocznie z gazociągu Nabucco, którym ma płynąć gaz z Azji Środkowej do Austrii. Przy obecnie planowanej przepustowości Moravii giełdowa spółka nie będzie mogła go sprowadzić w całości.
Prezes Gaz-Systemu tłumaczy, że 0,5 mld m sześc. to zaplanowana przepustowość do 2011 r. Być może potem będzie można ją zwiększyć. Rozbudowa gazociągu w Lasowie będzie kosztowała około 260 mln zł, a Moravii około 120 mln zł.
Gaz-System do 2014 r. planuje też rozbudowę ok. 1 tys. km sieci gazociągów przesyłowych w kraju. Dziś długość sieci to 9,7 tys. km. Łączne nakłady na ten cel wyniosą od 4,5 mld zł do 5 mld zł. – Chcemy pozyskać dotacje z UE na poszczególne gazociągi w wysokości 29 – 35 proc. wartości inwestycji. Wartość dofinansowania z środków UE może sięgnąć ponad 700 mln zł – mówi Chadam. Resztę firma pożyczy w bankach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA