fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Warto się zaszczepić i zaczekać z podróżą

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
- Na razie nie ma podstaw, by podejmować jakiekolwiek radykalne działania - mówi Andrzej Wojtyła, główny inspektor sanitarny
[b]Rz: Czy Polacy powinni zrezygnować z wyjazdów do Meksyku i Stanów Zjednoczonych?
Andrzej Wojtyła:[/b] Podobnie jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecamy na razie unikanie wizyt w tych krajach. Uważamy, że jeśli nie są to żadne pilne wyjazdy, to lepiej odłożyć podróż na inny termin. Gdyby jednak ktoś koniecznie chciał jechać do Meksyku, Stanów Zjednoczonych lub Kanady, to byłoby wskazane, aby zaszczepił się przeciwko zwykłej grypie. Eksperci są bowiem zdania, że taka szczepionka uodparnia na różne szczepy wirusa.
[b]A jakie jest ryzyko zarażenia się świńską grypą przez tych Polaków, którzy już przebywają w Meksyku lub USA?[/b]
Tak jak każdej osoby, która tam mieszka. Poza tym ryzyko zachorowania jest takie jak przy zwykłej grypie. Dlatego osoby przebywające w tych krajach powinny nie tylko ograniczyć kontakty, takie jak na przykład namiętne pocałunki, ale także unikać zgromadzeń. W Meksyku choroba może się szybko rozprzestrzeniać ze względu na duże zagęszczenie ludności.
[b]Jakie jest ryzyko, że wirus przeniesie się do Polski?[/b]
Niewielkie. Podejmujemy odpowiednie działania, może trochę na wyrost, ale nie chcemy dopuścić do przeniknięcia wirusa do Polski.
[b]Jakie działania podjęto?[/b]
Uwagę skupiamy przede wszystkim na lotniskach. Przedstawiciele sanepidu wraz ze Strażą Graniczną zwracają baczną uwagę na pasażerów powracających z Ameryki Łacińskiej, USA i Kanady. Są pytani, czy nie mają żadnych objawów, w przypadku ich wystąpienia zaleca się im natychmiastową wizytę u lekarza. Chodzi o to, aby szybko zidentyfikować osobę zakażoną i poddać ją odpowiedniej kuracji lekowej, blokującej rozwój wirusa. W takich sytuacjach należy bowiem jak najszybciej przerwać łańcuch zarażenia i odizolować chorego. Mimo że dotąd nie wystąpił żaden taki przypadek w Polsce, całyczas jesteśmy w pełnympogotowiu.
[b]Czyli najlepiej nie siadać w samolocie obok osób, które są przeziębione, mają katar i kaszel?[/b]
Kontrolujemy głównie tych, którzy przylatują bezpośrednio z zagrożonych krajów. Ci, którzy wracają na przykład przez Frankfurt czy Amsterdam, są kontrolowani na tamtejszych lotniskach.
[b]Można się spodziewać, że będą potrzebne w Polsce masowe szczepienia przeciwko grypie?[/b]
Zagrożenie pandemią grypy zostało ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia już kilka lat temu. Nie jest więc to nic nowego. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie, szczególnie osobom z tak zwanej grupy ryzyka, czyli dzieciom, ludziom starszym i chorym. Tak jak wspomniałem, nawet w przypadku, gdy wirus mutuje, są one skuteczne.
[b]Jak sprawa będzie monitorowana?[/b]
Dziś o godzinie 14 zbierze się specjalny zespół, który oceni sytuację w kraju i zdecyduje, czy należy skorygować działania, które podjęliśmy na podstawie tak zwanego planu pandemicznego.
[b]O wprowadzeniu jakich środków ostrożności może zdecydować ten zespół?[/b]
Na razie nie ma podstaw, by podejmować jakiekolwiek radykalne działania. Nie grozi nam zamykanie szkół ani wprowadzenie zakazu organizacji imprez masowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA