fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Dlaczego ginie coraz więcej samochodów

Autor: rick
Flickr
Tylko w marcu skradziono ich ponad 1400. Eksperci jeszcze nie wiedzą czy to chwilowe wahnięcie statystyk czy odwrócenie od lat spadkowego trendu
Mimo że wzrost kradzieży w skali ogólnopolskiej wynosi ok. 6 proc. policja podejmuje specjalne akcje, by w kwietniu wynik nie był gorszy. W Warszawie np. pojawiły się naszpikowane sprzętem auta, które rejestrują włamania do aut czy próby ich kradzieży; w Łodzi uruchomiono specjalne patrole w „podejrzanych" rejonach miasta; w Krakowie przyglądają się skazanym za taką przestępczość, którzy właśnie opuścili więzienia.
[srodtytul]Spadło by urosnąć[/srodtytul]
– Jeszcze w styczniu i lutym tego roku w całym kraju liczba kradzieży aut spadała – mówi „Rz" Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. I podaje, że w porównaniu z pierwszymi miesiącami poprzedniego roku był to spory spadek. Np. w styczniu 2008 r. odnotowano 1419 przestępstw a styczniu 2009 r. – 1224; z kolei w lutym było to odpowiednio 1420 i 1287. Wzrost nastąpił w marcu. I tak w 2008 r. odnotowano 1252 kradzieże a w br 1429.
– To niespełna sześć procent. Nie ma powodu bić na alarm – twierdzi G. Puchalska.
Podobnego zdania jest prof. Andrzej Siemaszko, szefujący Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości. To właśnie Instytut każdego roku przygotowuje Atlas przestępczości gdzie dokładnie analizuje z jakimi rodzajami przestępczości dzieje się gorzej a która spada. – To zbyt krótki czas by mówić o tym, że to stała tendencja – mówi „Rz" prof. A. Siemaszko. Dodaje także, że być może zdarzyło się tak, że na wolność wyszli właśnie skazani za kradzieże i chcą wrócić do przestępczego „fachu".
Inny powód to pojawienie się nowej grupy przestępczej. Zanim policja ją namierzy i rozbije działa na wielu polach także kradzieży aut (tak było np. niedawno w przypadku grupy wołomińskiej..
– Na pewno należy to odnotować i czekać na statystyki następnych miesięcy – uspokaja prof. Siemaszko.
Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji dodaje także, że na ten niewielki wzrost wpływ mogą mieć także coraz częściej tzw. fikcje ubezpieczeniowe. – Ludzie mają coraz większy kłopot ze sprzedażą auta. Rozbierają je na części i sprzedają a ubezpieczycielowi zgłaszają fakt zaginięcia. Wszystko po to by dostać odszkodowanie mówi.
W dodatku Warszawa i inne większe miasta są do takich procederów najlepszymi miastem - myślą, że tu łatwiej ukryć takie przestępstwo.
[srodtytul]Kryzys nie omija złodziei [/srodtytul]
Psycholog społeczny dr Janusz Wylęga z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa zaś, że przełomowy wzrost po latach spadku może też oznaczać, że kryzys dotkną także przestępczą działalność.
– Kradzież auta na części to wprawdzie mały zarobek ale wymagający także niewielkich przygotowań – ocenia. Z kolei przestępczość np. narkotykowa (handel narkotykami) jest wprawdzie bardziej opłacalna ale wymaga też sporych nakładów.
Najmniej bezpieczne pod tym względem są województwa: podlaskie, mazowieckie, śląskie. Najmniej skutecznych złodziei grasowało w łódzkim czy podkarpackim.
Dziś najbardziej czujni powinni być posiadacze niektórych od lat chodliwych – w przestępczym światku – marek.
Z policyjnych danych wynika, że [b]największą popularnością wśród złodziei cieszą się sprawdzone auta niemieckie[/b].
Nie ma już też miejsc bezpiecznych dla właścicieli.
Poza tym nie ma już miejsc bezpiecznych dla właścicieli (patrz ramka).
[ramka][b]Najczęściej kradzione marki (w sztukach)[/b]
1. Volkswageny: Passat i Golf (3500)
3. Fiat 126p (759)
4. Audi A6 (688)
5. Fiat Seicento (619)
6. Audi: A4 i 80 (600)
8. Skoda Octavia (519)
9. Fiat Cinquecento (442)
10. Peugeot 307 (430)
11. Toyota Corolla (420)
12. Opel Astra (401)
13. Fiat Panda (371)
14. Opel Vectra (368)
15. Toyota Yaris (315)
16. Seat Ibiza (236)[/ramka]
[ramka][b]Niebezpieczne miejsca i sytuacje[/b]
1. ulice miast
2. parkingi niestrzeżone
3. garaże i posesje
4. po kradzieży kluczyków
5. parkingi strzeżone
6. po rozboju
7. na tzw. stłuczkę
8. parkingi sklepowe [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA