fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nie ma brzydkich mężczyzn, tylko wina czasem brak...

Brytyjski psycholog dr Vincent Egan z Uniwersytetu Leicester zainteresował się problematyką wpływu alkoholu na ocenę atrakcyjności płci przeciwnej.
Wyniki badań na ten temat opublikował w „British Journal of Psychology”. Psycholog utrzymuje, iż udowodnił, że nie jest prawdą, jakoby mężczyznom po kilku piwach kobiety wydawały się atrakcyjniejsze.
Naukowiec zorganizował grupę 240 ochotników złożoną z kobiet i mężczyzn. Uczestnikom badania będącym w różnych fazach oddziaływania alkoholu okazano zdjęcia kobiet z prośbą o dokonanie oceny ich atrakcyjności i wieku. W przypadku mężczyzn nie stwierdzono zależności pomiędzy wystawianą oceną a spożyciem alkoholu. Natomiast kobietom będącym pod jego wpływem niektóre twarze wydawały się ładniejsze. Psycholodzy nie podają jednoznacznego wyjaśnienia tej rozbieżności w wynikach u obu płci. Sugerują natomiast, że być może podczas tego eksperymentu kobiety bardziej uczciwie od mężczyzn wyrażały swoją opinię.
Spożycie alkoholu nie miało żadnego wpływu na zdolność oceny wieku przez kobiety i mężczyzn. Zdaniem brytyjskiego psychologa może to dowodzić, że alkohol nie powinien być okolicznością łagodzącą w sprawach o seks z nieletnią rozpatrywanych przez sąd. Psycholog kliniczny i psychoterapeuta Krzysztof Korona podchodzi jednak z nieufnością do wyników brytyjskich badań. – Postrzeganie atrakcyjności jest bardzo indywidualne, dlatego mam wątpliwości co do wyników tego eksperymentu – wyjaśnia. – Alkohol zmniejsza kontrolę intelektualną nad własnym zachowaniem. Pod jego wpływem podejmujemy działania, na które na trzeźwo byśmy się nie zdobyli.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA