fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zysk można wypłacić w euro

ROL
[b]Jesteśmy wspólnikami w spółce jawnej. Całą produkcję sprzedajemy kontrahentowi z Niemiec. Należność jest regulowana w euro. Czy w związku ze zmianą prawa dewizowego wypracowany zysk można wypłacić wspólnikom w euro? A jeśli tak, to czy musimy dokonać zmian w dokumentacji spółki? Wątpliwości nasze powoduje art. 358 kodeksu cywilnego, który odnosi się do zobowiązań. Czy w rozumieniu tego przepisu wypłatę zysku spółki jawnej, która nie ma przecież osobowości prawnej, można traktować jako zobowiązanie?[/b][b]Tak.[/b] Roszczenie o wypłatę zysku jest zobowiązaniem obciążającym spółkę. Co prawda nie ma ona osobowości prawnej, ale jest podmiotem zdolnym do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Jeśli zatem spółka nie poniosła w przeszłości jakichś dużych strat, każdy ze wspólników może żądać podziału i wypłacenia zysku z końcem roku obrotowego.Nie ma przeszkód, ażeby zysk wypłacić wspólnikom w euro. Jest to jednak pewna mitręga....
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA